هپاتیت C: هپاتیت C، که در گذشته با عنوان non-A non-B یا هپاتیتی که نه از نوع A و نه از نوع B می باشد، می‌شناختند، توسط ویروسی به نام Flavivirus ایجاد می گردد. این بیماری توسط خون و فرآورده‌های آن منتقل می گردد و اگر ارتباط‌ی جنسی هم منجر به خون‌ریزی یا زخم گردد، احتمال انتقال ویروس بسیار بالاست. هپاتیت C اکثرآ به فرم حاد هپاتیت، که آن هم مسبب سیروز کبدی‌ست، منجر می گردد (سیروز کبدی به معنی فیبروزی شدن و ازبین رفتن کبد در اثرهپاتیت یا عوامل دیگر می باشد). این بیماری می‌تواند ۱۰ الی ۲۰ سال بدون هیچ‌گونه علایمی باشد. هیچ واکسنی برای هپاتیت C وجود ندارد.

نکته مهم : برای بهره گیری از متن کامل پژوهش یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و پژوهش دانشگاهی در رشته های مختلف می باشد که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

البته در ژانویه‌ی سال ۲۰۰۷ دانشمندان به یافته‌های مهمی دست یافتند که پیش‌بینی می گردد تا ۵ سال دیگر به مرحله‌ی ساخت و تولید واکسن دست یابند. بیماران مبتلا به هپاتیت C بایستی پیش روی هپاتیت A و B ایمن شوند؛ زیرا این بیماران در صورت ارتباط با مبتلایان به این دو نوع هپاتیت، مستعد ابتلا به اشکال سخت و حاد آن هستند. به هر حال ویروس هپاتیت C ویروسی بسیار کشنده می باشد و اغلب موجب مرگ می گردد. ۱۰ درصد از کسانی که وجود ویروس در بدنشان تشخیص داده می گردد طی چند روز می‌میرند. ویروس اگر به موقع تشخیص داده گردد با یک‌سری از داروهای ضد ویروس و اینترفرون‌ها تا حدودی قابل درمان می باشد. ژنوم ویروس در میزان حِدّت و بیماری‌زایی آن در بدن فرد تأثیر اساسی دارد.

راه‌های انتقال

ـ ارتباط‌ی نا سالم جنسی
ـ انتقال به نوزاد از طریق شیر مادر
ـ انتقال از طریق فرآورده‌های خونی
تصوبر میکروسکوپ الکترونیکی از ویروس هپاتیت سی

هپاتیت A: هپاتیت A یا یرقان، عفونی توسط ویروسی به نام Picornavirus ایجاد می گردد. این ویروس، که پیش روی ویروس دو بیماری یادشده از درجه‌ی اهمیت کمتری برخوردار می باشد، بیشتر از راه دهان و غذای آلوده منتقل می گردد. ویروس شکل حاد هپاتیت را ایجاد می کند و حالت مزمن را ندارد. دستگاه ایمنی فرد بیمار آنتی‌بادی‌هایی را علیه این ویروس تولید می کند که در پاسخ سریع و بموقع بدن هنگام ابتلا و برخورد مجدد در آینده با بیماری تأثیر شایانی اعمال می کند. افراد مبتلا، به استراحت کامل، نوشیدن مقدار زیادی آب و پرهیز از مصرف الکل توصیه می شوند. واکسن موجود برای هپاتیت A شخص را از ابتلا به آن در طول زندگی حفاظت می کند. هپاتیت A می‌تواند از طریق ارتباطات روزانه بین افراد، مصرف غذاهای دریایی خام یا نوشیدن آب آلوده گسترده گردد که این اتفاق به وفور در کشورهای جهان سوم روی می‌دهد. رعایت بهداشت و امتناع از مصرف غذاهای خام و بدون بسته‌بندی احتمال گسترش بیماری را تا حدود زیادی کم می کند. افراد آلوده معمولآ تا دو هفته بعد از ظهور علایم اولیه‌ی بیماری، ویروس را از راه مدفوع خود دفع می‌کنند. میان ابتلا به بیماری و ظهور علایم ممکن می باشد ۱۵ تا ۲۵ روزفاصله بیفتد و معمولآ در ۱۵ درصد از مبتلایان پس از ۶ ماه تا یک سال نشانه‌های اولیه‌ی بیماری عود می کند.

ویروس‌های دیگر که باعث هپاتیت می شوند

Mumps virus
Rubella virus
Cytomegalo virus
Epstein Barr virus

هپاتیت الکلی: اتانول، که در بیشتر نوشیدنی‌های الکلی هست، یک عامل مهم در هپاتیت و التهاب کبد می باشد. هپاتیت وابسته به الکل از یک دوره‌ی ازدیاد مصرف الکل ناشی می گردد. این نوع هپاتیت علایم خاص خود را دارد که ممکن می باشد احساس ناراحتی، بزرگ شدن کبد، و جمع شدن آب دور شکم را شامل گردد. هپاتیت الکلی هم می‌تواند به آرامی ظاهر گردد که توسط آزمایشات دقیق کبدی مشخص می گردد، و هم می‌تواند به صورت حاد و سریع ظاهر گردد که در این صورت بیمار با گسترش زردی، افزایش زمان انعقاد خون، و از کار افتادن کبد مواجه می گردد.در فاز حاد همچنین میزان بیلی‌روبین (به علت زردی گسترش یافته) بالا می‌رود. میزان مرگ و میر در هر دو حالت ۵۰ درصد در طی ۳۰ روز از شروع بیماری‌ست. هپاتیت الکلی از سیروز کبدی ناشی از مصرف الکل مجزاست. هپاتیت الکلی خود به خود باعث سیروز نمی‌گردد اما سیروز در افرادی که مدتی طولانی الکل مصرف کرده‌اند بیشتر دیده می گردد. بیمارانی که در مصرف الکل زیاده‌روی می‌کنند بیشتر به هپاتیت C مبتلا می شوند. مجموع هپاتیت C و افراط در مصرف الکل باعث گسترش سیروز کبدی در کشورهای غربی شده می باشد.
نمایی از کبد سالم (تصویر بالا) و کبد سیروزی‌شده (تصویر پایین)

سموم و داروهایی که موجب هپاتیت می شوند: شمار زیادی از سموم و داروها موجب بروز هپاتیت می شوند. بعضی از آنها بدین شرحند:

ـ تروگلیتازون، داروی ضد دیابت که در سال ۲۰۰۰ مصرف آن ممنوع گردید
ـ هالوتان، گاز بیهوشی که در گذشته کاربرد بسیار داشت
ـ ایبوپروفن و ایندومتاسین، ضد التهاب‌های غیراستروئیدی که در ایران مصرف فراوان دارند
ـ کتوکونازول، داروی ضد قارچ
ـ متیل دوپا، داروی آرام‌بخش (بیشتر کاربرد در دامپزشکی)
ـ بعضی گیاهان و مکمل‌های غذایی
ـ آماتوکسین، سم ضد قارچ
ـ فسفرهای سفید به عنوان سموم صنعتی
ـ تتراکلرید کربن، تری کلرو اتیلن، کلروفرم و همه‌ی هیدروکربن‌های کلردار
ـ پاراستامول یا همان استامینوفن که در ایران مصرف بسیار دارد

هپاتیـت B خـطرنـاک تـرین بـیـماری مـربوط به کبد در جهان
می باشد. عامل این بیماری ویروس HBV که به سلولـهـای کبد
آسـیب رسانده و باعث ناتوانی کبد، تخریب بافت های کبد

و یــا سرطان کبد می گردد. این ویروس با تماس با خون یا
مایعات خونی بدن منتقل می گردد.

در اکثر افراد توانایی مـقـابله بـا ویـروس هــپاتیت B و از بین
بردن این ویروسـها از خون هست که 6 ماه ممکن می باشد
بـه طـول بینجامد. زمـانی که این ویروس در بدن افراد وجود
دارد، می توانند آن را به سایرین نیز منتقل کنند.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

تقریبا %10-5 از افراد بزرگسال، %50-30 از کودکان و %90 از نوزادان نمی توانند از شر این ویروس خلاص شوند و بیماریشان پیشرفت می کند. بیمارانی که به گونه مزمن مبتلا به این بیماری هستند می توانند باعث سرایت این بیماری به دیگران هم شوند و خطر معضلات کبدی در اینگونه افراد بیشتر می باشد.

ویروس هپاتیت B صد مرتبه بیش از ویروس ایدز واگیردار و مسری می باشد. بااینحال میتوان با واکسیناسیون از ابتلا به این بیماری جلوگیری نمود. برای 400 میلیون انسانی که در سرتاسر جهان مبتلا به این بیماری هستند دیگر واکسیناسیون فایده ای ندارد. اما پزشکان در حال کار کردن روی راه های درمانی جدیدی برای درمان این بیماری میباشند.

در جهان:

 • فقط امسال، 10 تا 30 میلیون بشر به این بیماری مبتلا خواهند گردید.
 • سازمان بهداشت جهانی تخمین می زند که 400 میلیون بشر در جهان به این بیماری مبتلا هستند.
 • ویروس HBV هرساله بیش ار یک میلیون کشته در سراسر جهان می دهد.

در ایالات متحده امریکا:

 • فقط امسال 5000 تا 6000 امریکایی به خاطر معضلات مربوط به هپاتیت B جان خود را از دست دادند.

راه های انتقال
هپاتیت B معمولاً از راه خون و مایعات خونی بدن منتقل می گردد. ممکن می باشد با تماس مستقیم خون با خون، ارتباط ی جنسی، بهره گیری از مواد مخدر غیرمجاز، و از طریق مادر مبتلا به این بیماری به نوزادش منتقل گردد.

راه های انتشار

ویروس هپاتیت B به طرق زیر منتشر می گردد:

 • ارتباط ی جنسی
 • بهره گیری از سوزن های تزریق مواد مخدر به صورت مشترک
 • زندگی با یک فرد مبتلا در یک خانه
 • انتقال از مادر مبتلا به نوزاد تازه به دنیا آمده اش
 • بهره گیری ی مشترک از گوشواره، تیغ ریشتراشی، مسواک با یک فرد مبتلا
 • بهره گیری از سوزن غیراسترلیزه شده برای تاتو کردن یا سوراخ کردن
 • گازگرفتگی توسط بشر مبتلا

ویروس هپاتیت B به طرق زیر منتشر نمی گردد:

  شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              
 • بوسيدن روی گونه یا لبها
 • عطسه یا سرفه کردن
 • دست دادن یا بغل کردن فرد مبتلا
 • خوردن غذایی که توسط یک فرد مبتلا تهیه شده باشد
 • افرادی که از مادرانی مبتلا به این ویروس به دنیا می آیند، درمعرض خطر بیشتری برای ابتلا به این بیماری هستند.
 • گرفتن بچه ای از منطقه ای که این بیماری در آن رایج بوده می باشد.
 • مردانی که با همجنس خود سکس داشته باشند.
 • زندگی یا کار در محیط های سازمانی مثل زندان

راه های پیشگیری


دیدگاهتان را بنویسید