کزاز یک بیماری باکتریایی جدی می باشد که منجر به سفتی عضلات جونده دیگر عضلات می گردد. بیماری منجر به گرفتگی عضلانی شدید و مشکل تنفسی و نهایتاً مرگ می گردد. یک زخم، پارگی یا دیگر زخم‌ها منجر به یک عفونت کزاز تولید کننده سم در افراد غیر ایمن می گردد. اسپور باکتری کزاز، کلستریدیوم تتانی، معمولاً در خاک دیده می گردد. در صورت قرار گرفتن باکتری در یک زخم ، تولید سم کرده که با عملکرد اعصاب و عضلات تداخل می نماید.

نکته مهم : برای بهره گیری از متن کامل پژوهش یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و پژوهش دانشگاهی در رشته های مختلف می باشد که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

توضیح بیماری

کزاز به واسطه یک سم عصبی بسیار قوی ناشی از رشد باکتری غیر هوازی کلستریدیوم تتانی در درون بافتهای نکروزه شده در زخمهای کثیف یا آلودگی بند ناف ایجاد می گردد. مخزن عامل کزاز محیط می باشد و قابل انتقال از یک فرد به فرد دیگر نیست. در کشورهای توسعه یافته این بیماری اکثرا افراد بزرگسال را مبتلا می کند زیرا جوانان بر علیه این بیماری واکسینه شده‌اند. باکتری مولد این بیماری در خاک و کود پیدا نمود می گردد و در زخم بدن وارد شده و تکثیر می‌یابد و سم آن در امتداد اعصاب به مراکز نخاعی و مغزی می‌رسد.

علایم بیماری

علایم اولیه بیماری کزاز ناراحتی و بی‌خوابی می باشد. به زودی عضلات فک و زبان تشنج پیدا می کند و بیمار قدرت باز کردن دهان را برای حرف زدن نداشته و جویدن غیر ممکن می گردد. به دنبال تشنج عضلات فک و زبان ، عضلات سر و صورت ، گردن ، ساعد ، دست و پا و بالاخره کمر نیز متشنج می گردد. تشنج عضلات صورت سبب پیدایش قیافه خندان به نام لبخند کزازی و تشنج عضلات کمر موجب خمیدگی آن به جلو می گردد. این تشنجات دردناک هستند. تب مختصر در حدود 38 درجه می باشد.

بیماری کزاز از چند روز تا چند هفته طول می‌کشد و بالاخره تشنج عضلات تنفس باعث مرگ بیمار می گردد. معالجه با سرم ضد کزاز در صورتی موثر می باشد که سم میکروب به سلولهای عصبی نرسیده باشد. بعلاوه عضلات قفسه سینه ، شکم و پشت نیز ممکن می باشد دچار گرفتگی شوند. گرفتگی شدید عضلات تنفسی منجربه تنفس مشکل برای بیماران می گردد. علائم و نشانه‌های کزاز در هر زمانی ( چند روز تا چند هفته ) بعد از صدمه ظاهر می شوند. دوره نهفتگی برای این بیماری بین 5 روز تا 15هفته می‌باشد. میانگین دوره نهفتگی 7 روز می‌باشد.

علل

باکتریها (کلستریدیوم‌ تتانی‌) که‌ تقریبا همه‌ جا ، بویژه‌ در خاک ‌، کود و گرد و غبار وجود دارند. باکتریها ممکن‌ می باشد‌ از طریق‌ هر گونه‌ شکاف‌ در پوست مانند‌ سوختگیها یا زخمهای‌ سوراخ‌ شده‌ وارد شوند. سموم‌ حاصل‌ از باکتریها به‌ اعصابی‌ می‌طریقه که‌ انقباض‌ عضلات‌ را کنترل‌ می‌کنند و باعث‌ اسپاسم‌ عضلانی‌ و تشنج می‌گردند.
عوامل تشدید کننده بیماری

پیشگیری

درمان در استرس ، کم اثر و ناکارا می باشد. کزاز ممکن می باشد علیرغم درمان، کشنده باشد. در ایالات متحده با حدود 100مورد بروز سالانه بیماری جزء بیماریهای نادر به شمار می رود. یک تعداد کمی از بیماران نهایتاً می‌میرند. بهترین راه مقابله با کزاز پیشگیری می باشد. برای پیشگیری واکسیناسیون‌ را بر ضد کزاز انجام‌ دهید. این‌ امر شامل‌ 3 بار واکسن‌ زدن‌ می باشد‌ که‌ در 2 ماهگی‌ شروع‌ می گردد و با دوزهای‌ یادآور در 18 ماهگی ‌، 5 سالگی‌ و سپس‌ هر 10 سال‌ ادامه‌ می‌یابد. ممکن‌ می باشد‌ در هنگام‌ آسیب‌ یک‌ دوز یادآور دیگر لازم‌ باشد.

واکسن کزاز

شبه سم کزاز ، سم کزاز غیر فعال شده در فرم آلدئید می باشد که جهت افزایش قدرت آنتی ژنیک در نمک آلومینوم جذب سطحی شده می باشد. این ماده پایدار می باشد و می‌تواند حرارت اتاق را برای ماهها و حرارت 37 درجه را برای چند هفته بدون کاهش قابل توجهی در قدرت تحمل نماید. این ماده باعث تولید نوع خاصی از ضد سم می گردد که سم را خنثی می کند. ضد سمی که توسط واکسیناسیون مادر از طریق بند ناف به جنین منتقل می گردد و می‌تواند از کزاز نوزادی جلوگیری نماید.

پیشگیری از کزاز نوزادان توسط ایمنسازی زنان با شبه سم کزاز

برنامه مناسب برای محافظت نوزادان بر علیه بیماری کزاز از طریق ایمنسازی مادران آنها بستگی به سابقه ایمنسازی در بین زنان دارد. زمانی که زنان در سن باروری قبلا توسط واکسن شبه کزاز در دوران کودکی و یا بلوغ ایمن نشده‌اند بهره گیری از جدول واکسیناسیون شبه کزاز برای زنان در سنین باروری از بیشترین اهمیت برخوردار می باشد. هرکشور بایستی گروه سنی زنان در سنین باروری را بر اساس الگوهای باروری محلی و وجود منابع تعیین کند. در آینده زنان بیشتری در سنین باروری مدرک دال بر دریافت واکسن کزاز در اوایل کودکی یا سنین مدرسه را دارا خواهند بود.

چه زمانی به درمان نیازمندیم؟

 1. وجود یک زخم عمیق و کثیف در حالی که شما حداقل در 5 سال گذشته دوز یادآور کزاز را اخذ نکرده‌اید و یا وضعیت واکسیناسیون خود مطمئن نیستید.
 2. وجود هر گونه زخم در حالی که شما طی 10 سال گذشته دوز یادآور کزاز را اخذ نکرده‌اید.
 3. غربالگری و تشخیص
 4. پزشک کزاز را براساس معاینه فیزیکی و علائم و نشانه‌هایی نظیر اسپاسم عضلانی، گرفتگی و درد تشخیص می‌دهد. تستهای آزمایشگاهی عموماً در تشخیص کزاز غیر مؤثر هستند.

درمان‌

درمان شامل مصرف یک ضد سم نظیر TIG می باشد. هر چند ضد سم تنها می تواند سموم غیر متصل به بافت عصبی را خنثی نماید. پزشک ممکن می باشد برای مقابله با باکتری کزاز آنتی بیوتیک خوارکی یا تزریقی تجویز کند. همچنین تجویز واکسن کزاز، از عفونت آتی با کزاز جلوگیری می‌نماید. عفونت کزاز نیازمند یک دوره طولانی درمان در یک مرکز بهداشتی می‌باشد. داروهایی جهت آرام بخشی و فلج عضلانی تجویز می شوند که در این صورت شما نیازمند روشهای حمایتی از مجاری هوایی می‌باشید. درمان معمولا شامل سه حالت زیر می باشد:

 • آزمونهای‌ تشخیصی‌ می‌توانند شامل‌ بررسیهایخونی‌ و کشت‌ در آزمایشگاه‌ باشند.
 • بستری‌ شدن‌ در یک‌ اتاق‌ تاریک‌ و ساکت‌. درمان‌ ممکن‌ می باشد‌ شامل‌ بهره گیری‌ از لوله‌های‌ تنفسی‌ ، تأمین‌ مایعات‌ داخل‌ وریدی‌ و داروها باشد.
 • جراحی‌ برای‌ برداشتن‌ بافت‌ دچار عفونت

اکثر موارد بیماری کزاز شدید بوده و علی رغم درمان منجر به مرگ می گردد. مرگ اغلب در اثر انقباض مجاری هوایی، عفونتهای تنفسی و اختلال در سیستم عصبی خودکار رخ می‌دهد. سیستم عصبی خودکار قسمتی از سیستم عصبی می باشد که کنترل عضلات قلبی، عضلات غیر ارادی و غدد را بر عهده دارد. بیماران بهبود یافته از کزاز گاهی به معضلات روانی مبتلا می شوند و به مشاوره روانپزشکی نیازمند می‌گردند.

داروها

 • ضد سمها برای‌ خنثی‌ کردن‌ سم‌ عصبی‌
 • شل‌کننده‌های‌ عضلانی‌ برای‌ کنترل‌ اسپاسمها
 • خواب‌آورها برای‌ تسکین‌ اضطراب
 • ضد تشنجها
 • آنتی بیوتیکها
 • کزاز هنگامی رخ می‌دهد که باکتری‌ها از طریق بریدگی و یا زخم عمیقی وارد بدن شوند.
 • به گزارش سرویس علمی پژوهشی ایسکانیوز به نقل از خبرگزاری horbes، کزاز باعث آسیب‌رساندن به سیستم عصبی بدن می گردد و سبب گرفتگی عضلات بویژه عضله‌های فک می گردد. از علایم ابتدایی کزاز معمولا سردرد و کمی گرفتگی عضله‌ها می باشد.

  محققان بر این باورند اگر عفونت بسیار در بدن رشد کند سبب گرفتگی بسیار در ناحیه بازوها، پاها،‌گردن و شکم می گردد. این علایم معمولا طی دو هفته ظاهر می گردد اما در موارد کمی ممکن می باشد ماه‌ها طول بکشد، بدون اینکه فرد متوجه هیچ یک از این علایم باشد.

  اگرچه کزاز اغلب کشنده می باشد و کسانی که از این بیماری نجات می‌یابند معمولا ماه‌ها تحت درمان قرار می‌گیرند و با معضلات پیچیده‌ای مانند فشار خون بالا، معضلات تنفسی، ذات الریه، ‌نامنظمی ضربان قلب و شکستگی استخوان مواجه خواهند گردید.

  بهترین راه برای جلوگیری از کزاز مصون داشتن خود از این بیماری می باشد و اگر فردی مبتلا به زخم عمیقی می باشد و اخیرا واکسینه نشده فورا به پزشک مراجعه نماید.

 • شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              
 • براي پيشگيري و ايجاد مصونيت بهداشتي پیش روی بيماري کزاز افراد جامعه در کشورهاي توسعه يافته در دوران کودکي در چند نوبت واکسيناسيون ضد کزاز مي‌شوند. طبق نظريه رايج ميکروب کزاز مانند باکتري‌هايي نظير “استافيکوکوک‌ها” يا “سالمونلا“ها نيست با دوبار ورود باکتري به بدن و توليد “توکسين” موجب تحريک سيستم ايمني و توليد آنتي‌بادي شده و به خاطر اين که “توکسين کزاز” مانند مولکول‌هايي نيست که شباهت آنتي‌ژني زيادي با ساير آنتي‌ژن‌هاي “فلورروده و آنتي‌ژن‌هاي ديگر داشته باشد احتمالا مصونيتي بدين ترتيب در بدن با توليد “آنتي‌توکسين” به وجود مي‌آيد پس از آخرين تزريق واکسن سال به سال رو به کاهش مي‌رود و اگر واکسن تزريق مجدد نشود تصور مي‌رود که مصونيت بر ضد اين بيماري از بين برود. در اين پروژه سعي شده تا اين فرضيه که با گذشت زمان و افزايش سن و با حذف يا پرهيز از تزريقات يادآور واکسن کزاز، سطح ايمني عليه کزاز رو به کاهش مي‌رود و احتمالا در مقطعي از عمر، شخص مصونيت بر ضد کزاز را به تمامي از دست مي‌دهد مورد تحقيق و بررسي قرار مي‌گيرد.
برای دانلود فایل ورد متن کامل اینجا کلیک کنید
بيماري کزاز وبويژه کزاز نوزادان يکي از خطرناکترين بيماريها ومرگ و ميرزيادي را بدنبال دارد.خنثي کردن سم کزاز درخون بوسيله سرم ضدکزاز ممکن بوده ليکن تاکنون راهي براي خنثي کردن آن درنسج پيدانشده .درصورت وجود توکسين کزاز درمايع نخاع تزريق داخل نخاعي ضدسم وسيله اي سريعتر بيماري خواهدبود.هدف ازاجراي طرح گرفتن مايع نخاع نوزادان مبتلي به تيترتوکسين آزاد کزاز درآن ميباشد.
شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

دیدگاهتان را بنویسید