هر دو نوع اين آمپول ها به همراه قرص بهره گیری مي شوند که بيمار بر حسب وزن خود، روزي 4 يا 5 يا 6 عدد از آن ها را بهره گیری مي کند. عيب بزرگ اين داروها اين می باشد که فوق العاده گرانند و زیرا دوره درمان هپاتيت C طولاني می باشد (بين 1 تا 6 سال بر حسب نوع درگيري و ويروس) ، هزينه زيادي بر بيمار تحميل مي گردد، بنابراين اکثر بيماران نمي توانند به علت هزينه بالا از اين دارو بهره گیری کنند.

نکته مهم : برای بهره گیری از متن کامل پژوهش یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و پژوهش دانشگاهی در رشته های مختلف می باشد که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

البته جديدا يک شرکت ايراني اين آمپول را به صورت آزمايشي توليد مي کند، ولي فعلا به بازار عرضه نشده می باشد. اگر اين آمپول به بازار عرضه گردد با در نظر داشتن قيمت کم آن، انتظار مي رود بيشتر مورد بهره گیری قرار گيرد. به خصوص اگر ترتيبي اتخاذ گردد که هزينه آن با دفترچه ي بيمه قابل پرداخت باشد، درمان بسياري از بيماران موثرتر و آسان تر خواهد گردید.

آيا بعد از درمان، امکان عود مجدد بيماري هست؟

آزمايشي هست که معمولا شش ماه بعد از پايان درمان براي بيمار انجام مي گردد و اگر اين آزمايش نشان داد که ويروس هپاتيت در خون وجود ندارد، يعني بدن از ويروس پاک شده می باشد و با احتمال 99 درصد، ديگر آن بيماري هیچگاه برنمي گردد. ولي متاسفانه داروهايي که هم اکنون موجود مي باشند، حتي بهترين دارويي که ذکر گردید، بيشتر از 60 درصد کارآيي ندارند و حدود 30 الي 40 درصد مواقع قادر نيستيم، ويروس را از بدن پاک کنيم.

البته فراموش نکنيد مصرف دارو حتي اگر نتواند ويروس را از بدن پاک کند، ولي در جلوگيري از پيشرفت اين بيماري بسيار موثر می باشد.

مي توانيم بگوييم که با بهترين شرايط و بهترين دارو، 60 الي 80 درصد ويروس ها کاملا از بين مي طریقه، البته اين آمار به نوع ويروس نيز بستگي دارد؛ مثلا در نوعي از ويروس ها، اين داروها تا 80 درصد و در گروهي ديگر تا 90 درصد مي توانند موثر واقع شوند. ولي متاسفانه در از بين بردن نوع ديگري از اين ويروس ها که شايع نيز مي باشند، تنها 50 الي 60 درصد کارآيي دارند.

عدم درمان به موقع اين بيماري چه عواقبي دارد؟

اگر بيماري پيشرفت کند و به مرحله ي سيروز کبدي برسد، ديگر قابل درمان نخواهد بود، به خصوص اگر بيمار به مرحله اي برسد که خون استفراغ کند که در اين مرحله درمان دارويي موثر واقع نمي گردد و بايد حتما پيوند کبد انجام گيرد.

آيا راهي براي پيشگيري از اين بيماري هست؟

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

اگر کسي هپاتيت C دارد، اگر دچار خونريزي گردید بايد مواظب باشد که خونش جايي نريزد و اگر قسمتي از بدنش زخم گردید، بايد آن قسمت را خوب بپوشاند.

حتما از تيغ اختصاصي يا يک بار مصرف بهره گیری کند و شانه و مسواک و ناخن گير اختصاصي داشته باشد، زیرا موقع گرفتن ناخن يا مسواک زدن، امکان دارد ناخن گير يا مسواک به خون آغشته گردد.

اين ها مواردي می باشد که بيماران مبتلا به هپاتيت C بايد  آنها را رعايت کنند.

بقيه افراد جامعه هم بايد مسايل بهداشتي را رعايت کنند و از حجامت غيربهداشتي که ممکن می باشد از سوزن مشترک بهره گیری گردد، پرهيز کنند و اگر کار پزشکي انجام مي دهند مانند جراحي يا دندان پزشکي، به آن پزشک اعتماد داشته باشند زیرا اکنون همه دندان پزشکان و پزشکان و جراحان دستگاه هاي مخصوص دارند و امکان انتقال هپاتيت C از اين راه بسيار نادر می باشد.

متاسفانه براي پيشگيري از هپاتيت C واکسني وجود ندارد.

در مطلب بعدي، توصيه هاي لازم را براي مبتلايان به اين بيماري بيان خواهيم نمود.

توصيه هايي به مبتلايان هپاتيت C

در مطالب قبل، درمورد عوامل ، علايم ، راه هاي تشخيص و درمان هپاتيت C مطالبي را براي شما بيان کرديم. حال مي خواهيم بدانيم اين بيماري بيشتر در چه افرادي بروز مي کند و توصيه هاي لازم را براي مبتلايان به اين بيماري بيان مي کنيم.

اين بيماري بيشتر در چه افرادي ديده مي گردد و آيا ژنتيک در ايجاد آن تاثيري دارد؟

در ابتلاي به اين بيماري هيچ فرقي بين آقايان و خانم ها وجود ندارد و هر فردي که به اين ويروس آلوده باشد ممکن می باشد دچار اين بيماري گردد. البته عده اي استعداد بيشتري براي پيشرفت و ابتلاي به آن را دارند، مثلا هپاتيت C در افراد چاق بدتر و شديدتر نسبت به افراد لاغر می باشد، و يا افراد الکلي 10 برابر افراد معمولي در خطر پيشرفت سريع هپاتيت C هستند، و يا در اشخاصي که بيماري جدي ديگري مثل ايدز داشته باشند، هپاتيت C سريع تر پيشرفت مي کند.

شايد به علت اينکه اعتياد در آقايان بيشتر می باشد، هپاتيت C نيز در آقايان بيشتر ديده مي گردد.

سن خاصي براي ابتلاي به اين بيماري وجود ندارد و از نوزاد گرفته تا يک فرد 90 ساله مي توانند به هپاتيت C مبتلا شوند، مانند سرماخوردگي که هرکس با ويروس آن در تماس باشد مي تواند به آن مبتلا گردد.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

در مورد مسايل ژنتيکي هم به نظر نمي رسد که در ابتلاي به هپاتيت C نقشي داشته باشند. ولي ممکن می باشد عوامل ژنتيکي در سرعت پيشرفت هپاتيت C در افراد مبتلا به آن تأثیر داشته باشند، مثلا کساني که به صورت ژنتيکي چاق هستند، اگر هپاتيت C بگيرند ممکن می باشد پيشرفت هپاتيت C در آن ها سريع تر باشد. ولي ژن خاصي که باعث گردد بيماري هپاتيت در اين افراد بيش تر ديده گردد، هنوز شناسايي نشده می باشد.

توصيه شما به افراد مبتلا به اين بيماري کدام می باشد؟

پيشنهاد مي کنم تمام وسايلي را که ممکن می باشد به خون آلوده شوند، مانند ناخن گير، مسواک، تيغ و … به گونه اختصاصي داشته باشند و اجازه ندهند شخص ديگري از اين وسايل بهره گیری کند.

اگر جايي از بدنشان زخم گردید و يا ترشحاتي مثلا به دنبال سوختگي داشتند، حتما اين قسمت ها را بپوشانند و اگر خونشان در جايي ريخت، آن قسمت را با محلول کلردار مثل آب نمک يا آب ژاول شستشو دهند.

اگر تماس جنسي دارند از کاندوم بهره گیری کنند، مگر اين که بخواهند بچه دار شوند. البته اين پيشنهاد آخري، پيشنهادي قطعي و لازم نيست، زیرا امکان انتقال از اين راه خيلي کم می باشد.

درمان را به شکل صحيح و به موقع انجام دهند، زیرا در بهترين حالت و بسته به نوع ويروس تا 90 درصد امکان بهبودي می باشد و در بدترين حالت هم، باز امکان بهبودي 60 درصد به بالاست.


دیدگاهتان را بنویسید