شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

بيماري هپاتيت چيست و هپاتيت C کدام می باشد؟

التهاب کبد را هپاتيت مي گويند.

عوامل مختلفي مي توانند باعث التهاب کبد و در نتيجه هپاتيت شوند. از اين عوامل مي توان به غذا و بعضي از داروها تصریح نمود. بيماري هاي ژنتيکي خاصي نيز مي توانند باعث ايجاد التهاب کبدي شوند. همچنين هپاتيت مي تواند به علت آلودگي ميکروبي يا ويروس ها بروز کند.

نکته مهم : برای بهره گیری از متن کامل پژوهش یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و پژوهش دانشگاهی در رشته های مختلف می باشد که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

انواعي از هپاتيت که امروزه بيشتر در جامعه شايع هستند، هپاتيت هاي ويروسي مي باشند.

ويروس هاي مختلفي در ايجاد هپاتيت ويروسي تأثیر دارند، مانند ويروس هپاتيت هاي A و B و C و D و E .

از بين اين هپاتيت ها، هپاتيت هاي B و C ، بيماري هاي جدي تر و وخيم تري مي باشند. بقيه هپاتيت ها مثل هپاتيت A و E در اغلب مواقع، بيماري جدي ايجاد نمي کنند و مزمن نمي شوند، ولي هپاتيت B و C مزمن مي شوند.

عوامل ايجاد کننده هپاتيت C کدام می باشد؟

ويروس هپاتيت C از طريق خون آلوده منتقل مي گردد. وقتي خون آلوده به ويروس هپاتيت C وارد بدن يک فرد گردد، در آن صورت امکان ايجاد هپاتيت C فراهم خواهد گردید.

معمولا راه انتقال از طريق يک سرنگ (سوزن) آلوده مي باشد که به صورت مشترک بهره گیری مي گردد که اين حالت بيشتر در معتادان تزريقي ديده مي گردد.

تزريق خون آلوده در بيمارستان ها نيز از راه هاي ديگر ابتلا به اين بيماري می باشد، مثلا بيماران تالاسمي که هر ماه و حتي هر هفته بايستي يک بار به آن ها خون ترزيق گردد، ممکن می باشد به اين هپاتيت مبتلا شوند. البته اکنون سال هاست که سازمان انتقال خون، تمام خون ها را از نظر هپاتيت B و C بررسي مي کند و امکان انتقال اين بيماري ها از طريق انتقال خون، بسيار نادر می باشد، ولي حدود 30 سال پيش که هنوز هپاتيت C شناخته نشده بود، بسياري از افراد از طريق خون هاي آلوده، مبتلا مي شدند. تماس جنسي هم تا حدي مي تواند باعث انتقال هپاتيت C گردد، ولي نه تماس جنسي که بين زن و شوهر هست.

آلوده شدن تيغ هاي اصلاح در آرايشگاه هاي عمومي توسط فرد مبتلا به هپاتيت C و بهره گیری آن توسط يک فرد سالم نيز در بسياري از موارد مي تواند باعث انتقال هپاتيت C گردد.

در مراکز دندان پزشکي ، پزشکي و جراحي اگر وسايل مورد بهره گیری تميز و استريل نباشند مي توانند عامل انتقال هپاتيت C باشند. البته موارد معمولا بسيار نادر مي باشد.

همچنين فرآورده هاي خوني آلوده به هپاتيت C ، مانند سرم هاي خوني يا فاکتورهاي تغليظ شده نيز از عوامل انتقال اين بيماري هستند که البته اين مواد در شرايط کنوني کاملا بررسي مي شوند و انتقال از طريق اين عوامل ديده نمي گردد.

در نظر داشتن اين نکته حايز اهميت می باشد که تماس معمولي باعث انتقال بيماري نمي گردد؛ مثلا دست دادن، رو بوسي کردن و سر و کار داشتن با فردي که هپاتيت C دارد، عامل انتقال نيست و حتي مادري که هپاتيت دارد و باردار مي گردد، بعيد می باشد که نوزادش هپاتيت C بگيرد و احتمال مبتلا شدن نوزاد به اين هپاتيت کمتر از 5 درصد مي باشد، بنابراين انتقال هپاتيت C از طريق تماس هاي معمولي بسيار نادر و تقريبا غيرممکن می باشد.

در ادامه ي اين مطلب، علايم اين بيماري و راه هاي تشخيص آن را براي شما خواهيم گفت.

علایم هپاتیت C

در مطلب قبل، درمورد انواع هپاتیت و عوامل ایجاد کننده ی هپاتیت C مطالبی را برای شما اظهار کردیم. حال علایم و راه های تشخیص آن را می گوییم.

علایم این بیماری کدام می باشد؟

علایم هپاتیت C نیز مانند بقیه هپاتیت ها می باشد.

قابل ذکر می باشد که از نظر شدت بیماری دو نوع هپاتیت داریم:

الف- هپاتیت حاد:

هپاتیت حاد یعنی فرد در طی چند هفته اخیر مبتلا به ویروس هپاتیت شده می باشد. هپاتیت حاد در بیشتر مواقع بدون علامت می باشد و اگر علامتی هم داشته باشد علامت آن مانند بقیه هپاتیت ها می باشد؛ یعنی زرد شدن قسمت بالای شکم که تا حدی به پشت ادامه دارد، پُر رنگ شدن ادرار، کم رنگ شدن مدفوع، تهوع و استفراغ، ممکن می باشد یک تب ملایم هم وجود داشته باشد.

البته این علایم را در هپاتیت C کم تر می بینیم، زیرا اکثر مواقع علایم همراه با زردی نمی باشد و وقتی همراه با زردی نباشد ممکن می باشد مثلا به عنوان یک سرماخوردگی تلقی گردد و اهمیتی به آن ندهند، بعد از مدتی هم، مرحله حاد هپاتیت خوب می گردد.

اما علامت مشخصی که در سرماخوردگی دیده نمی گردد، زرد شدن بیمار می باشد.

بعضی وقت ها حدود 50 سال طول می کشد که هپاتیت C کبد را طوری از بین ببرد که باعث ایجاد علامت گردد و مدتی که در حال تخریب کبد می باشد، متاسفانه هیچ علامتی ندارد و این از بدترین خصوصیات هپاتیت C می باشد، یعنی علایم وقتی ظاهر می شوند که تقریبا همه کبد از بین رفته و کار از کار گذشته باشد که به این مرحله، «سیروز» گفته می گردد.

ب- هپاتیت مزمن:

هپاتیت مزمن بعد از طی شدن مرحله حاد و مرحله تخریب کبد می باشد. سیروز کبدی موقعی بروز می کند که کبد دیگر کار نمی کند و نارسایی کبدی به وجود آمده می باشد.

در این مرحله بیماران دچار آب آوردن شکم می شوند، ممکن می باشد خون استفراغ کنند و زردی خیلی شدید پیدا کنند، معمولا در حالت گیجی و منگی هستند و حتی ممکن می باشد به حالت کُما هم بروند. خیلی راحت خونریزی می کنند و در صورت خونریزی، خون این افراد بند نمی آید.

اگر علایم بیماری به این مرحله رسیده باشد، متاسفانه هپاتیت C قابل درمان نمی باشد، مگر با پیوند کبد.

راه های تشخیص این بیماری کدام می باشد؟

همان گونه که گفته گردید تا مرحله از بین رفتن کامل سلول های کبدی، متاسفانه این بیماری هیچ علامتی ندارد. پس تنها راه تشخیص، پاراکلینیکی می باشد. ممکن می باشد بیمار به مرحله سیروز کبدی برسد و سپس این علایم را نظاره کند که آن موقع برای درمان خیلی دیر می باشد. پس تنها و بهترین راه تشخیص فقط آزمایشگاهی می باشد که می تواند در درمان به موقع کمک کند. البته ممکن می باشد در آزمایش هم آنزیم های کبدی بالا نباشند، اما فرد هپاتیت C داشته باشد.

آزمایش تشخیصی مخصوص هپاتیت C (HCVAb) می باشد، البته آزمایشات دقیق تری نیز هست مانند تست PCR یا تست Riba.

در مطلب بعدی، درمورد ی راه های درمان این بیماری و عواقب عدم درمان به موقع آن، برای شما صحبت خواهیم نمود.

راه هاي درمان هپاتيت C

در مطالب قبل، درمورد عوامل ايجاد کننده ، علايم و راه هاي تشخيص هپاتيت C مطالبي را براي شما بيان کرديم. حال راه هاي درمان آن را مي گوييم.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

راه هاي درمان هپاتيت C کدام می باشد؟

درمان هپاتيت C با روش هاي مختلفي انجام مي گيرد، ولي اساس و قسمت مشترک همه درمان ها، آمپولي می باشد به نام اينترفرون. اينترفرون دارويي می باشد که سيستم ايمني بدن را تقويت مي کند و باعث مي گردد تا فرد در از بين بردن ويروس ها قوي تر اقدام کند.


دیدگاهتان را بنویسید