نکته مهم : برای بهره گیری از متن کامل پژوهش یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و پژوهش دانشگاهی در رشته های مختلف می باشد که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید
با گسترش زندگى ماشينى و تبعات آن متأسفانه امروزه در بيشتر كشورها «غذا خوردن» بيشتر با هدف رفع گرسنگى انجام مى گيرد تا برطرف شدن نيازهاى اصلى و اساسى بدن.
امروزه كار طاقت فرساى روزانه ديگر مجالى براى صرف غذاى سالم در محيطى آرام نمى گذارد. صرف غذاهاى آماده و ساندويچ ها، بهره گیری از انواع شكلات، بيسكويت و تنقلات بين وعده هاى غذايى، براى رفع گرسنگى در محل كار، اين روزها به امرى عادى تبديل شده می باشد.

متأسفانه اين گونه تغذيه به دليل فاصله گرفتن از رژيم غذايى طبيعى و سرشار از ويتامين، موجب محروميت فرد از مواد اصلى و ضرورى مورد نياز بدن مى گردد.
در قرن حاضر «سوء تعذيه» در بيشتر جوامع، خصوصاً كشورهاى جهان سوم، بحران جدى سلامت می باشد. سوء تغذيه يا به عبارتى تغذيه بد و يا هرگونه انحراف ديگرى، از تغذيه طبيعى كه باعث عدم دسترسى بدن به مواد اصلى و اساسى غذايى مى گردد، يكى از مهمترين دلايل بروز انواع اختلالات و بيمارى هاى جسمانى و روانى می باشد.
در دسته اى ديگر از بيمارى ها، سوء تغذيه به عنوان عامل تشديد كننده بيمارى، مطرح می باشد. ضعف و اختلال در سيستم دفاعى و ايمنى بدن بر اثر تغذيه بد، منشأ تشديد و تقويت اين بيمارى هاست.
با در نظر داشتن نياز فوق العاده بدن به مواد غذايى در دوران بيمارى، عموماً رژيم هاى معمول غذايى پاسخ كافى درخواست بدنى به مواد غذايى اصلى و فرعى را فراهم نمى كند. امروزه در پروتكل درمانى تمامى بيماران بسترى در بيمارستان، مهمتر از داروهاى مرتبط با بيمارى خاص در نظر داشتن رژيم غذايى و دريافت انرژى و كالرى مورد نياز و شرط اصلى و اساسى درمان به شمار مى رود.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

عوارض سوء تغذيه

تغذيه بد و نادرست با تأثير مستقيم روى عملكرد اندامها و دستگاه هاى مختلف بدن همچون سر منشأ ايجاد بيشتر بيمارى ها و اختلالات بدنى در بشر مطرح می باشد.
مطالعات متعددى بيانگر تأثير سوء تغذيه در بروز اختلالات قلبى عروقى، مشكلات و بيمارى هاى گوارشى، عوارض خونى، بروز انواع عفونت ها و بيمارى هاى مرتبط به تازگى ايجاد برخى از بيمارى هاى سرطانى می باشد.
همچنين، ضعف و تحليل سيستم ايمنى بدن، تأخير در بهبودى انواع عفونت ها، تحليل قواى جسمانى و ضعف در انجام فعاليت هاى فيزيكى و نيز نقص در عملكرد سيستم گوارش از ديگر عوارض سوءتغذيه در بدن می باشد.
همچنين به دليل اهميت فوق العاده مواد غذايى در رشد و نمو بدن، تغذيه، تأثیر عمده اى در دوران مختلف رشد، ايفا مى كند.
در نظر داشتن نظام صحيح تغذيه در دوران كودكى و بلوغ از اسباب اصلى حصول به رشد بدنى می باشد. سوء تغذيه در كودكان علاوه بر اثرات سوء و زيان بار در بروز انواع اختلالات بدنى و بيمارى هاى مرتبط، باعث به تعويق افتادن رشد و يا حتى رشد ناقص مى گردد. انواع منحنى هاى استاندارد رشد كودكان كه نسبت سنى قد و وزن را مى سنجد، تأثير تغذيه نامطلوب را در رشد كودكان زير ۵ سال به گونه دقيقى نشان مى دهند.
تأثير جبران ناپذير ديگرى كه سوء تغذيه در اين سنين دارد، اثرات سوء بر رشد سيستم عصبى و تكامل قواى ذهنى می باشد.
دوره بسيار تأثيرپذير ديگر زندگى، دوره نوجوانى و قبل از بلوغ می باشد در اين دوره به دليل نيازهاى فوق العاده بدنى و افزايش سوخت و ساز بدن، توجه نكردن به تغذيه در فرد، منجر به صدمات و لطمات جسمانى متعددى مى گردد. به تأخير افتادن بلوغ، به دليل اختلال در سيستمهاى هورمونى بدن، كاهش رشد و يا رشد ناقص بدنى، بروز انواع اختلالات عصبى و روانى و دهها مورد ديگر نمونه اى از عوارض سوء تغذيه در دوران بلوغ می باشد.

لزوم بهره گیری از مكمل هاى غذايى در تغذيه

همان گونه كه در مقدمه نيز تصریح گردید، امروزه به دليل رژيم هاى غذايى ناكارآمد، نيازهاى غذايى روزانه افراد بخصوص در بيماران، با تغذيه معمول امروزى پاسخ داده نمى گردد.
وجود بحران سوء تغذيه و اختلالات متعدد وابسته به آن در جامعه بشرى، على رغم تغزيه روزانه افراد، گوياى اين مطلب می باشد.
بهره گیری از موادى به عنوان مكمل هاى غذايى كه نيازهاى فوق العاده بدنى را به صورت متراكم و يكجا در خود گنجانده می باشد، در كنار تغذيه معمول كمك بسيار مؤثر در رفع سوء تغذيه و اختلالات مرتبط كرده می باشد.
مكمل هاى غذايى در حقيقت غذاهايى هستند كه به صورت مايع، پودر، اشكال قرص و كپسول توليد شده و شامل مواد مورد نياز بدن مثل ويتامين، مواد مينرال و نيز مواد كمياب می باشد. بهره گیری از مكمل هاى غذايى در بيماران از نيازهاى جدى و از اسباب ضرورى براى بهبودى و درمان بيمارى هاست.
در نظر داشتن اصل تغذيه در طریقه درمان بيمارى خصوصاً در بيماران بسترى با تسريع بهبودى و كاهش دوران نقاهت و بسترى بيمار در بيمارستان، تأثير فوق العاده اى در كاهش هزينه هاى درمانى در نظام بهداشت و درمان جامعه به همراه دارد.
مطالعات اخير اثبات مى كند كه بهره گیری از مكمل هاى غذايى و بهبود تغذيه بيماران تأثیر بسيار جدى در بهبود نظام درمانى در برداشته می باشد. تحقيقات محققين تغذيه در آمريكا بيانگر اين می باشد كه بهره گیری از مكمل هاى غذايى در كنار تغذيه صحيح بيماران باعث بهبود سريعتر بيمارى و حصول سلامت جسمانى در بيماران مى گردد. ضمن اينكه با كاهش دوره اقامت در بيمارستان علاوه بر تأثير فوق العاده در سلامت روانى فرد، هزينه هاى درمانى تا حدود زيادى كاهش مى يابد.

وضعيت تغذيه در كشور ما

در كشور ما نيز متأسفانه بحران سوء تغذيه جدى می باشد. بنابه اعلام رسمى وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشكى كشور كمبود برخى ويتامن ها و مواد معدنى در جمعيت كشور سرمنشأ بروز برخى اختلالات عمده بدنى می باشد. كمبود ويتامين A در ۹۰ درصد و كمبود ويتامين B در ۶۴ درصد كشور اثبات شده می باشد. در شير خواران و كودكان بهره گیری از مكمل هاى ويتامين D و قطره آهن به دليل كمبود اين مواد در شير مادران اجبارى می باشد.
در طرح ملى بررسى مواد معدنى آهن و روى و ويتامين هاى A و D در سال ۸۰ در گروه هاى سنى خاص مشخص گردید در ۳۸ درصد كودكان ۳۳ ۱۵ ماهه كشور ما مشكل اساسى كمبود مواد فوق و بيمارى كم خونى هست.
متأسفانه در حال حاضر در كشور ما امكان توليد بيشتر انواع مكمل ها و ويتامين ها در داخل كشور موجود نيست و در مورد اقلام محدودى كه توليد داخلى دارند به دليل كيفيت نامطلوب محصولات، اثر بخشى لازم و مؤثر حاصل نمى گردد.

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

برخلاف توصيه بيشتر متخصصان و پزشكان داخلى بيماران، در مورد مصرف اين مكمل ها متأسفانه به دليل وجود موانع متعددى در واردات و ثبت اين محصولات، بازار قاچاق اين محصولات در كشور ما به شدت رواج يافته می باشد.
از سوى ديگر جداى بحث قاچاق اين محصولات كه خود اخلال جدى به سيستم دارو و درمان كشور وارد مى كند، با در نظر داشتن عدم نظارت بر بازار غير رسمى عرضه اين محصولات، هيچ گونه تضمينى درمورد كيفيت و اثر بخشى اين مكمل ها وجود نداشته، متأسفانه در برخى موارد حتى شاهد بروز انواع مسموميت هاى جدى در اثر مصرف اينگونه محصولات غير رسمى در مصرف كنندگان هستيم.
برخلاف مشكلات فوق و دهها معضل مرتبط ديگر دراين باره متأسفانه مسؤولان وزارت بهداشت هيچ گونه اقدام جدى درمورد واردات و ثبت محصولات فوق الذكر نكرده اند.
ضمن اينكه در چند سال اخير شاهد واردات و ثبت انواع محصولات آرايشى بهداشتى و حتى برخى مكمل هاى رژيمى و ورزشى هستيم كه در نظام درمان و سلامت جامعه هيچ گونه تأثیر مؤثرى ايفا نمى كنند، در اين ميان سخت گيرى هاى غير كارشناسانه برخى مسؤولان وزارت بهداشت درمورد ثبت و واردات مكمل هاى غذايى نكته ابهامى در سياست گذارى اين وزارتخانه بر جاى گذاشته می باشد.

سوتغذيه دررشد فكري كودكان تاثير دارد
سوتغذيه شديد و ديگر اشكال محروميت در ابتداي كودكي آثار ماندگاري در رشد و نمو فكري كودكان در سال هاي بعد مي گذارد.


دیدگاهتان را بنویسید