رايجترين شيوه درمان،شيوه ای می باشد که در حدود پنجاه سال پيش برای اولين بار معرفی گردید.اين شيوه مبتنی بر رفتاردرمانی می باشد.کودک در تخت خودش می خوابد.زير ملافه او لايی مخصوص قرار دارد که وقتی با ادرار خيس می گردد ،يک مدار الکتريکی بی ضرررا کامل می کند.کامل شدن اين مدار زنگی را به صدا در می آورد  و کودک را برای رفتن به دستشويی بيدار می کند.تحقيقات نشان می دهند که تقريبا ۷۵ درصد کودکانی که با اين شيوه درمان شده اند،توانسته اند ظرف مدت دو هفته کنترل مثانه خود را به دست آورند.طولانی تر کردن دوره درمان می تواند از بازگشت آن جلوگيری زيادی به اقدام آورد.البته بهره گیری از دارويی به نام ايمی پرامين نيز می تواند به صورت موقتی موثر باشد.

نکته مهم : برای بهره گیری از متن کامل پژوهش یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و پژوهش دانشگاهی در رشته های مختلف می باشد که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

ایسکانیوز ـ آرامش دادن به کودک، دعوا نکردن با او، آموزش دادن به کودک برای کنترل ادرار در پیشگیری از شب ادراری کودکان بسیار موثر می باشد.
دکتر مریم رحیمی، روان شناس بالینی درگفت وگو با خبرنگار سرویس علمی پژوهشی ایسکانیوز در خصوص شب ادراری کودکان گفت: شب ادراری نوعی اختلال رفتاری می باشد که در کودکان پسر در مقایسه با دخترهاشایع‌تراست. علل ایجاد کننده شب ادراری ناشناخته‌اند، اما عوامل متعددی با این عارضه ارتباط دارند:
1- حجم مثانه
2- عفونت
3- کمبود هورمون ضد ادرار
4- تاخیر در رشد ونمو
5- خواب بسیار عمیق
6- رژیم غذایی
7- سابقه خانوادگی
8- علل روانی و عاطفی
وی درخصوص درمان شب ادراری کودکان ادامه داد: راه‌های متفاوتی برای جلوگیری از شب ادراری کودکان هست.
1- نوشیدنی مایعات را قبل از خواب کودک محدود کنید:‌ بعد از شام ، نوشیدن حداکثر یک لیوان آب کافی می باشد.
2- کودک را پیش از خواب به توالت بفرستید،اگر مثانه‌اش پر نیست،مجبورش نکنید که آن را خالی کند، این کار باعث می گردد که رختخوابش را خیس کند، زیرا در کار مثانه اختلال به وجود می‌آورد.
3- شب‌ها چراغ توالت را روشن بگذارید، گاه‌ترس از تاریکی باعث می گردد که کودک رختخوابش را ترک نکند.
4- محدود سازی مصرف مایعات در طول روز هیچ کمکی به بهبود شب ادراری نمی‌کند، محدودسازی مایعات بایستی حداکثر دو الی سه ساعت قبل از خواب کودک باشد.
ایشان ادامه داد: همچنین آرامش دادن به کودک ،‌دعوا نکردن کودک در صورت شب ادراری، آموزش به کودک برای کنترل ادرار خود و تعیین جایزه برای کودک در صورت عدم شب ادراری در پیشگیری از شب ادراری کودکان بسیار موثر می باشد.
این روانشناس اظهار داشت: تجویز دارو برای درمان این اختلال رفتاری معمولا کوتاه مدت و باتوجه به سن و وزن کودک می باشد و بایستی تحت نظر روانپزشک انجام گردد.
ایشان ادامه داد: البته با در نظر داشتن امکان عود بیماری پس از قطع دارو بهتر می باشد که بااستفاده از روش‌های غیر دارویی همچون آرامش دادن و تعیین جایزه، درمان صورت گیرد و افزایش سطح آگاهی والدین و معلمان و اصلاح الگوهای محیطی حاکم بر دنیای روانی کودک نیز از شیوه‌های مهم پیشگیری از بروز این اختلال رفتاری در کودک می باشد.
نویسنده: غیاثی

درمان شب ادراری در کودکان

این بیماری ممکن می باشد با چه بیمارهایی اشتباه گرفته گردد؟

این بیماری با بیماری‌های زیر می‌تواند اشتباه گردد:الف- انسداد قسمت تحتانی دستگاه ادراریب- عفونت (عفونت مزمن دستگاه ادراری که انسداد در آن تأثیر ندارد و معمولاً موجب تکرر ادرار در طول روز، شب و درد موقع دفع ادرار می گردد)ج- بیماری‌هایی با ریشه عصبی؛ بچه‌ای که از ناهنجاری‌های طناب خاجی یا ریشه‌های نخاعی رنج می‌برد، ممکن می باشد در طول روز یا شب کنترل ناقصی روی ادرار خود داشته باشند.

عوارض آن چیست؟

عوارض شب‌ادراری می‌تواند به دو شکل عوارض زوددرس و دیررس نظاره گردد.در مورد عوارض زودرس یا شب‌ادراری فونکسیونل، مسائل به صورت روانی تظاهر می‌یابند، نه عضوی و بیش‌تر در سنین ورود به مدرسه تشدید می گردد.عوارض دیررس گاها اتفاق می‌افتد و معمولاً در سنین بالاتر دیده می گردد. مثلاً فرد بالغ تحت فشارهای روانی، دچار تکرر ادرار شبانه می گردد، بدون آنکه در روز مشکلی داشته باشد.هم‌چنین تکرار ادرار شبانه می‌تواند تظاهری از شب‌ادراری در دوران بلوغ نیز باشد.چنان که شب‌ادراری تا بعد از سن 3 سالگی وجود داشته باشد، بایستی به فکر درمان بیماری افتاد.

اقدامات درمانی آن چیست؟

اقدامات درمانی برای بیماران مبتلا به شب‌ادراری می‌تواند به دو شکل دارودرمانی و روان درمانی انجام گیرد:در دارو درمانی، داروی انتخابی برای این بیماری قرص ایمی پرامین می‌باشد که بر روی حدود 70- 50 درصد بیماران موثر می باشد و به‌عنوان داروی انتخابی تجویز می گردد. این دارو را با دوز 25میلی‌گرم موقع خواب شروع می‌کنند و در صورت لزوم تا 50 میلی‌گرم قابل افزایش می‌باشد. البته در دارودرمانی، داروهای موثر دیگری هم هست.

روان درمانی یا سایکوتراپی که گاها از طرف پزشک متخصص توصیه می گردد، برای بعضی کودکان مبتلاً به شب‌ادراری و والدین آنها می‌تواند اثرات مطلوبی داشته باشد.

چه توصیه‌هایی به والدین کودکان مبتلا به شب‌ادراری دارید؟

والدین بایستی تنش و اضطراب کودکان خود را تا حد امکان کاهش دهند. از سخت‌گیری‌های بی‌مورد پرهیز کنند و در صورت نیاز کودک خود را جهت مشاوره ی روان‌پزشکی، نزد روانپزشک ببرند.از سایر اقدامات موثر این می باشد که بعد از صرف شام، مصرف مایعات را در کودک کاهش دهند تا در موقع خواب مثانه کودک کاملاً خالی باشد.در صورت امکان قبل از زمان معمول خیس کردن، کودک را بیدار کنند تا در توالت ادرار کند. بدین وسیله کودک عادت می کند تا در ساعت‌های به‌خصوصی، حتی در شرایط عدم پر بودن کامل مثانه، جهت تخلیه ادرار به دستشویی مراجعه کند.

توصیه شما به این مادر عزیز چیست؟

توصیه می گردد که محیطی امن و راحت در منزل برای کودک ایجاد کنند و به‌ هیچ‌وجه کودک را تنبیه نکنند تا کودک احساس گناه و عدم امنیت نکند.همچنین در صورت لزوم جهت مشاوره روانپزشکی به روان ‌پزشک مراجعه کنند و در نهایت سونوگرافی از سیستم ادراری، همراه با کشت و واکاوی ادرار در آزمایشگاه برای کودک ضروی می باشد.

شب ادراری كودكان

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

اگرچه بیشتر كودكان تا سن سه تا چهار سالگی به خوبی یاد می ‌گیرند كه ادرار و مدفوع‌ شان را كنترل كنند، اما عده كمی از آنها چنین توانایی‌ مهمی را به دست نمی‌ آورند.

آمارها نشان می ‌دهند كه حدود هشت درصد از كودكان شش تا هشت ساله شب‌ها جای خود را خیس می ‌كنند كه این مسئله مشكل و دردسر بزرگی را برای خانواده‌های آنها ایجاد می‌ كند. متأسفانه كمتر خانواده‌ای هست كه بداند با چنین كودكانی چگونه بایستی رفتار كرد و تا كنون آموزش‌های مناسبی در این زمینه ارائه نشده می باشد.

علل شب ادراری کودکان

علل زیادی برای شب ادراری كودكان ذكر شده می باشد. به گونه مثال در بعضی موارد حجم مثانه فرزند شما كوچك ‌تر از آن می باشد كه بتواند ادرار تولید شده در طول شب را در خود جای دهد و این مسئله باعث می ‌گردد كه بالاخره در زمانی از شب‌، ادرار از آن سرازیر گردد.

یكی دیگر از علل ناتوانی كودكان در نگه داشتن ادرار، این می باشد كه قادر به اعلام وضعیت خود نیستند. در اصل آنها نمی ‌توانند به والدین خود خبر دهند كه زمان ادرار كردن آنها فرارسیده می باشد و دیگر تحمل نگه داشتن خود را ندارند.

اما عامل سوم، استرس می باشد. در چنین مواردی، وجود یك استرس ناگوار برای كودك موجب می ‌گردد كه ادرارش سرازیر گردد.

تا اینجا تمام عللی كه گفته گردید، با بیماری خاصی ارتباط نداشتند، اما بایستی گفت كه در بعضی از موارد، شب ‌ادراری كودك ناشی از بیماری‌هایی می باشد كه ریشه در بدن و جسم كودك دارد. تا زمانی كه این بیماری‌های جسمانی درمان نشوند، شب ادراری كودك قطع نخواهد گردید. به گونه مثال كودكی را در نظر بگیرید كه به یك عفونت ادراری یا یك ناهنجاری تكاملی در مجاری ادراری مبتلاست، مثلا یك مجرای فرعی به نام فیستول بین مثانه و پوست او هست. در این موارد تا زمان برطرف نشدن این بیماری، عدم كنترل ادرار ادامه پیدا می ‌كند.

شب‌ ادراری اولیه یا ثانویه

پزشكان شب ادراری‌های كودكان را به دو نوع تقسیم می ‌كنند: اولیه و ثانویه.

اگر كودك تا كنون هیچگاه این قدرت را به دست نیاورده باشد كه ادرار خود را كنترل كند، به این شب ادراری نوع اولیه می ‌گویند.

اما اگر برای مدتی كه حداقل سه تا شش ماه طول می ‌كشد، كودك توانایی حفظ ادرار را داشته، اما بعداً دوباره این توانایی را از دست داده می باشد، به آن شب‌ ادراری ثانویه می ‌گویند.

همانطور كه گفته گردید، كودك بایستی حداكثر تا سن سه تا چهار سالگی كنترل ادرارش را به دست آورد. اگر كودكی نتوانست تا این سن بر شب ‌ادراری غلبه كند، بایستی گفت كه حتی بدون درمان هم با گذشت هر یك سال از عمرش، تا حدود 15 درصد برطرف شدن بیماری و كنترل ادرار هست.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

پس اولین توصیه ما این می باشد كه حتی اگر كودك شما بعد از سه تا چهار سالگی شب ادراری دارد، هیچگاه به خود و خانواده استرس وارد نكنید و نگران نباشید. ممكن می باشد طی سال‌های آینده كودك به گونه خود به‌ خود و حتی بدون درمان بهبود پیدا كند. مطمئن باشید كه وارد آوردن فشار و استرس یا تنبیه كودك فقط شرایط را بدتر خواهد كرد.

با شب‌ ادراري‌ كودكان‌ چه‌ بايد كرد؟
   
    
    با اين‌ كه‌ كودكان‌ در حدود سن‌ سه‌، تا چهارسالگي‌ كاملا از لحاظ نگه‌ داشتن‌ ادرار تربيت‌شده‌اند ولي‌ باز هم‌ شب‌ ادراري‌ مشكل‌ شايعي‌دركودكان‌ شش‌ تا هشت‌ سال‌ می باشد‌. اين‌ مساله‌بيشتر در پسر بچه‌ها و در خانواده‌هايي‌ كه‌ يكي‌ ياهر دو والد كودك‌ در هنگام‌ كودكي‌ مشكل‌ شب‌ادراري‌ داشته‌اند، شايع‌تر مي‌باشد. علل‌ شب‌ادراري‌ بسيار متعددند. از علل‌

 

دیدگاهتان را بنویسید