شب ادراری که به معنای ادرار کردن در خواب می باشد مانند معضلات اصلی اطفال به حساب می آید. . معمولاً این اقدام به عمد نبوده و بخاطر تنبلی کودک نمی باشد.

یادگیری دستشوئی رفتن معمولاً در حوالی سن 4 سالگی رخ می دهد و این امر معمولاً با دوره ای از خیس کردن در طول روز یا شب دنبال می گردد. اگر خیس کردن رختخواب کماکان در سن 6 یا 7 سالگی رخ می دهد، بایستی حتماً با پزشک مشورت گردد اگر خیس کردن در طول روز باشد و یا همراه با اختلالات روده ای باشد می تواند نشانگر یک مشکل جدی بوده و بایستی حتماً در این زمینه با پزشک مشورت نمود.

نکته مهم : برای بهره گیری از متن کامل پژوهش یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و پژوهش دانشگاهی در رشته های مختلف می باشد که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

علل شب ادراری می تواند یکی از مسائل زیر باشد. زمانیکه مثانه پر و می باشد کودک بیدار نشود. تولید مقادیر بیشتری ادرار در خواب در مقایسه با سایرین. داشتن مثانه ای که در مقایسه با سایر کودکان مقدار کمتری ادرار را در خود جای می دهد.

در اکثر موارد این اختلال یک مشکل ذهنی یا یادگیری نمی باشد و تنبیه کودک راه حل آن نیست و حتی ممکن می باشد سبب معضلات عاطفی نیز گردد.

    شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     
  • در چه زمانی کودک خیس کردن را ترک خواهد نمود؟

واقعاً پاسخ به این سؤال مشکل می باشد، زیرا کودکان مختلف با یکدیگر متفاوت می باشند. در سن 5 سالگی از هر پنچ نفر1 نفر و در سن 10 سالگی از هر 20 نفر سه نفر مبتلا به این مشکل می باشد که تا بزرگسالی نیز ادامه پیدا می کند.

  • آیا برای این مشکل راه حلی هست؟

بله. پزشک بهترین منبع کسب اطلاع بوده و در این بین نیز متخصصین اطفال از همه مجرب تر می باشند. روشهای درمان شامل موارد زیر می باشد:

–                                 محدود کردن آب خوردن قبل از خواب : در بعضی موارد، بخصوص محدود کردن مایعاتی که حاوی کافئین می باشند.

–                                 بیدار کردن کودک از خواب : در صورت انجام این کار در طول شب می توان رختخواب کودک را خشک نگه داشت اما به ندرت این کار شب ادراری کودک را متوقف می کند.

–                                 تمرینات خاص : از این تمرینات می توان برای مطیع کردن مثانه بهره گیری نمود. اما معمولاً این روشها نیز بی فایده می باشند. این تمرینات بخصوص در مواردیکه کودک در طول روز نیز خود را خیس می کند ، هیچگاه نباید بکار گرفته گردد.

–                                 داروها: از چندین نوع مختلف دارو می توان جهت درمان این اختلال بهره گیری نمود اما بعضی از انواع آنها دارای عوارض جانبی خاص خود می باشند. ممکن می باشد پزشک ترکیبی از چند درمان را توصیه نماید. تمامی کودکان به داروها پاسخ نمی دهند.

  • چگونه می توان با کودک خود در ارتباط با این مشکل صحبت نمود ؟

صحبت آزادانه و راحت با کودک در ارتباط با این مشکل می تواند به محدود ساختن معضلات عاطفی که در ارتباط با این اختلال هست، کمک کند. بایستی به کودک اطمینان داد که وجود این مشکل تقصیر او نیست و این اختلال به مرور زمان بهبود می یابد. حتی می توانید به کودک خود در ارتباط با نحوه ایجاد ادرار توسط اعضای بدن آموزش دهید به این شکل که توضیح دهید، کلیه ها بایستی مقدار کافی ادرار تولید کنند و مثانه بایستی مثل یک بادکنک پر از آب این ادرار را در خود نگه دارد و هر موقع که پر گردید به مغز اطلاع دهد. مغز نیز بایستی تا صبح مثانه را بسته نگه دارد یا اینکه به کودک بگویید که از خواب بیدار گردد و به دستشوئی برود.

  • مسائل دیگری که بایستی مد نظر قرا گیرند.

اگر والدین کودک هر دو در زمان کودکی خود را خیس می کردند، شانس بروز این حالت در کودک 70 درصد خواهد بود. و اگر یکی مبتلا بوده می باشد شانس بروز 40 درصد خواهد بود.

اختلالات نقص توجه اوتیسم اختلال شایع دیگری می باشد که ممکن می باشد در این نوع کودکان دیده گردد. البته بایستی گفت که این دو مشکل ربطی به یکدیگر ندارند. اما با این حال در صورت ابتلای کودک به هر دو مشکل طریقه پاسخ به درمان کندتر خواهد بود.

کودکانیکه مبتلا به نقایص تکاملی هستند نیز نهایتاً بهبود می یابند اما براساس شدت نقایص، طریقه بهبودی می تواند طولانی تر باشد.

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

اکثر کودکانیکه خود را خیس می کنند، مشکلی در کلیه خود ندارند اما ممکن می باشد پزشک بخواهد آنها را از نظر وجود معضلات کلیوی مطالعه کند.

گاهی اوقات اضافه شدن یک استرس ( مدرسه جدید، تولد نوزاد جدیدی در خانواده یا بحرانهای خاص خانوادگی ) می تواند، سبب شب ادراری گردد. به این حالت شب ادراری ثانویه
می گویند. در این مورد والدین بایستی کودکان را از نظر عاطفی طرفداری کرده و به آنها اطمینان دهند و در صورت ادامه به پزشک مراجعه کنند.

بهره گیری از مواد جاذب که از رختخواب محافظت می کنند، می توانند تا حدی از نگرانیهای کودک و والدین بکاهند. البته بعضی متخصصین اعتقاد دارند، بهره گیری از آنها ممکن می باشد خیس کردن را طولانی تر کند، اما این امر در تحقیقات ثابت نشده می باشد.

امروز تصميم دارم در مورد شب ادراری،علتها و مختصری از درمان اون رو براتون بنويسم.

شب ادراری

شب ادراری به صورت تخليه غير ارادی ادرار حداقل دوبار در ماه در کودکان بين پنج تا شش سال،و يک بار در ماه در کودکان بزرگتر تعريف شده می باشد.اغلب کودکان بين هجده ماهگی تا چهر سالگی کنترل مثانه کسب می کنند.از آن پس،نسبت کودکانی که در نگهداشتن ادرار در طول روز يا در رختخواب مشکل دارند به نحو چشمگيری افت می کند.در دوازده سالگی،۸ درصد پسرها و ۴ درصد دخترها به شب ادراری مبتلا هستند.معضلات فرد شب ادرار،همانند معضلات جسمانی ديگر با پيامدهای اجتماعی اين اختلال ترکيب می شوند.دست انداختن،اعتراض والدين،ترس از شب ماندن در جايی از عمده ترين پيامدهای محيطی اين اختلال می باشند.


دیدگاهتان را بنویسید