شایع ترین علامت بی علامتی می باشد، نام دیگر بیماری فشار خون قاتل خاموش می باشد و برای کشف بیماری راهی به غیر از اندازه گیری فشار خون وجود ندارد. سردردهایی که بیشتر صبحگاهی ومعمولاً بدون ضربانند، محل آنها اهمیت چندانی نداشته اما در ناحیه پشت سر شایع ترند و با برخاستن از بستر و نوشیدن چای و قهوه به سرعت خوب می شوند یا به علت استراحت بیشتر در بستر درروزهای تعطیل، زیادتر می گردند، قابل مطالعه هستند.

نکته مهم : برای بهره گیری از متن کامل پژوهش یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و پژوهش دانشگاهی در رشته های مختلف می باشد که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

ییماری فشار خون یا Hypertension بیماری شایعی می باشد که به راحتی قابل تشخیص و درمان می باشد. در غیر اینصورت، می تواند عوارض کشنده ای مانند عوارض عروقی مغزی، قلبی (کرونری) و کلیوی، به همراه داشته باشد.

از آن جا که بیماری فشار خون می تواند سال ها کاملاً بی علامت باشد، جهت تشخیص و کنترل آن بایستی به گونه مرتب فشار خون افراد چک گردد. فشار خون طبیعی کمتر از ۸۰/۱۲۰میلی متر جیوه می باشد. فشار خون پری هایپرتنشن ۸۹-۸۰/۱۳۹-۱۲۰ “Prehypertension” میلی متر جیوه به عنوان فشار خون درجه یک، ۹۹/۹۰-۱۵۹-۱۶۰ میلی متر جیوه فشار خون درجه دو و ۱۰۰/۱۶۰ میلی متر جیوه درجه سه شناخته شده اند.

مطالعه های علمی نشان داده می باشد که حتی کنترل فشار خون خفیف تا متوسط، تعداد حملات مغزی را کاهش می دهد. شیوع فشار خون در خانم ها ارتباط مستقیم با سن دارد و در سنین بالای ۵۰ سال افزایش می یابد، که دلیل آن احتمالاً تغییرات هورمونی پس از یائسگی می باشد.

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

شیوع فشار خون در خانم ها ارتباط مستقیم با سن دارد و در سنین بالای ۵۰ سال افزایش می یابد، که دلیل آن احتمالاً تغییرات هورمونی پس از یائسگی می باشد.

چه عواملی باعث به وجود آمدن فشار خون می شوند؟ چاقی، کم تحرکی، بیماری قند خون، بیماری های کلیوی، مصرف سیگار، نقرس، چربی خون بالا با مصرف بیش از حد نمک، سابقه فامیلی فشار خون، قرص های ضد بارداری، استرس، سن بالای ۶۰ سال و دوران یائسگی در خانم ها را می توان ذکر نمود.

همانطور که می دانید فشار خون عوارض جانبی نیز دارد، این عوارض عبارتند از، ضخامت دیواره قلب، بزرگی و نارسایی قلب، بیماری آترواسکروز (تصلب شرائین)، سکته قلبی و مغزی، پارگی آئورت (شاهرگ بدن)، نارسایی کلیه و دفع پروتئین در ادرار، بیماری شبکیه چشم و کاهش بینایی.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

فشار خون دارای انواع مختلف می باشد. نوع اول یا فامیلی که علت مشخصی ندارد، ممکن می باشد ژنتیکی یا در اثرعلل عفونی ناشناخته باشد. نوع ثانویه که علت آن می تواند کلیوی (اختلال در عروق یا بافت کلیه)، هورمونی، داروئی (مثل داروهای ضد سرطان، ضد افسردگی، ضد چاقی)، خوردنی ها (مثل الکل) و علل عروقی باشد.

در چه بیمارانی احتمال فشار خون ثانویه هست؟ افراد مسن تر از ۵۰ سال و جوان تر از ۲۰ سال، فشار خون های بالا (بالاتر از ۱۱/۱۸میلی متر جیوه)، افزایش فشار خون علی رغم کنترل با داروی ضد فشار خون، ادم ریوی و تنگی نفس شدید و ناگهانی در زمان استراحت، افزایش یا کاهش ناگهانی وزن بدن، ورم لثه، صورت گرد و برافروخته، فشار خون همراه سردرد، عرق و طپش قلب، ادرار فراوان و غیر معمول، خستگی شدید همراه بی حسی اندام ها و سابقه فامیلی فشار خون ثانویه را می توان نام برد.

چند نکته در مورد فشار خون که بایستی بدانید؛ فشار خون دست چپ و راست متفاوت می باشد، فشار خون دست راست اندکی بالاتر می باشد و بهتر می باشد مبنای فشارخون دست راست باشد. شیوع فشار خون در زن و مرد مساوی می باشد. طول عمر زنان بیش از مردان می باشد و زیرا شیوع فشار خون با افزایش سن ارتباط مستقیم دارد، پس به گونه کلی در جامعه، زنان بیشتر از مردان گرفتار عوارض قلبی- عروقی ناشی از بیماری فشار خون می شوند. فشار خون کاذب در افراد مسن شایع تر می باشد.

علائم فشار خون چیست؟ شایع ترین علامت بی علامتی می باشد، نام دیگر بیماری فشار خون قاتل خاموش می باشد و برای کشف بیماری راهی به غیر از اندازه گیری فشار خون وجود ندارد. سردردهایی که بیشتر صبحگاهی ومعمولاً بدون ضربانند، محل آنها اهمیت چندانی نداشته اما در ناحیه پشت سر شایع ترند و با برخاستن از بستر و نوشیدن چای و قهوه به سرعت خوب می شوند یا به علت استراحت بیشتر در بستر درروزهای تعطیل، زیادتر می گردند، قابل مطالعه هستند.

راه درمان چگونه می باشد؟ در انواع مختلف فشار خون قدم اول تغییر و بهینه سازی شیوه زندگی می باشد. به این مفهوم که فرد بایستی روزانه ورزش و پیاده روی به مدت نیم تا یک ساعت داشته باشد. ضمناً از خوردن غذاهای پر نمک پرهیز نماید. خاطر نشان می گردد که بعضی غذاها مانند کنسروها، غذاهای Processed و آماده، حاوی مقادیر قابل توجهی نمک می باشند.

کل میزان نمک مصرفی در طول روز بایستی حدود ۵ گرم نمک طعام باشد. البته نمک های مصنوعی حاوی کلروپتاسیم می توانند مفید باشند. کاهش وزن، قطع الکل مصرفی و ترک سیگار در کاهش فشار خون موثرند. هر چه مصرف نمک محدودتر باشد، افت فشار خون چشمگیرتر می باشد.

توصیه های ضروری در ارتباط با مصرف غذا چیست؟ موقع طبخ به غذا نمک نزنید. نمک پتاسیم به جای نمک معدنی بهره گیری کنید. غذاهای کنسروی و Fast Food بهره گیری نکنید. بعضی از داروها مانند داروهای آنتی اسید مقدار زیادی نمک همراه دارند. در رژیم غذایی از سبزیجات تازه زیاد بهره گیری کنید. کاهش مصرف کلسیم، مصرف قهوه و چای و افزایش مصرف روغن ماهی Fish Oil و سیربسیار توصیه می گردد.

با افزایش فعالیت بدنی، ورزش دینامیک مثل دویدن، شنا، دوچرخه سواری، تکنیک های Relaxtion و یوگا در پائین آوردن فشارخون کوشا باشید.

فشار خون

          گاهـی اوقـات فشارهای زندگی باعث می گردد که جلوی دیگران وانمود کنید که فشار خون دارید.اما آیا فکر کرده اید که ممکن می باشد واقعاً فشار خون داشته بــاشید اما از آن بـی خـبـر بـاشــید؟ بــا وجود آماری که خبر از ۱۲ میـلـیـون ایـرانی مـبـتلا به فشار خون میدهد، شما چگونه میتوانید مـطمئن باشید که در خطر ابتلا به آن نیستید؟ علت های

آن را بـرایـتان اظهار می کنیم. مطالعه کنید و از این مسئله مطمئن شوید.    

فشار خون چیست؟

فـــشار خون بالا، زمانی ایجاد می گردد که فشار خون در دیواره رگ ها بیش از حد معمول بالا رود. این وضعیت بسیار خطرناک می باشد، زیرا گاهی اوقات تاثیرات مخرب آن در مرور زمان افزایش می یابد. و حتی ممکن می باشد تا زمانی که به بالا ترین حد ممکن نرسیده باشد، مشخص نشود. و این مسئله باعث شده می باشد که گاهی از فشـار خـون بـــــــه ” کشنده آرام ” هم یاد کنند. مخالف آن، یعنی فشار خون پائین زمانی اتفاق می افتد که فشاری که خون را در رگها به سمت قلب و مغز و سایر اعضاء داخلی بدن می رساند، بسیار کم گردد که باعث سر گیجه و منگی می گردد.

عوامل فشار خون

عوامل بسیاری منجر به فشار خون می شوند که شامل عوامل وراثتی، چاقی، مصرف بالای الكل ، مصرف بالای سدیم و سن بالا می باشد. همچنین زیاد یکجا نشستن، فشارهای عصبی، مصرف کم پتاسیم و کلسیم و مقاومت در برابر انسولین نیز باعث بالا رفتن فشار خون می گردد. آمریکایی ها و افریقایی ها بیشتر در معرض ابتلا به فشار خون هستند. بنابر تحقیقاتی که در مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها شده می باشد، %۶۴ همه مرد های بالای ۷۵ سال مبتلا به فشار خون هستند. هر چند، بالا بودن فشار خون همیشه نشان دهنده ابتلا به این عارضه نیست. بعضی افراد گاهی وقتی برای اندازه گیری فشار خونشان به مراکز درمانی می طریقه، خواه نا خواه فشار خونشان بالا می رود.

فشار خون چگونه اندازه گیری می گردد؟

برای اندازه گیری فشار خون، دو عدد بایستی مورد توجه قرار بگیرد: عدد سیستولی (انقباض قلب) و عدد دیاستولی (انبساط قلب). عدد سیستولی: فشار خون پیش روی دیواره ی رگ ها وقتی قلب تازه از تلمبه زدن متوقف شده می باشد. این عدد اول یا بالائی می باشد که خوانده می گردد. معمولاً روی ۱۰۰ یا بالاتر از آن قرار دارد. بین ۱۲۰ تا ۱۳۵ حالت نرمال می باشد.

عدد دیاستولی: فشار خون در دیواره ی رگ ها بین هر ضربان قلب، زمانی که قلب در حالت استراحت قرار دارد می باشد. این عدد دوم یا پائینی می باشد که خوانده می گردد. معمولاً روی ۸۵ یا پائین تر بایستی باشد.

انواع فشار خون

چهار نوع فشار خون هست: مطلوب، نرمال، بالاتر از نرمال و بالا. فشار خون بالا نیز به سه نوع تقسیم بندی می شوند. در زیر انواع این فشار خون ها و راه های درمانشان را بررسیمی کنیم.

علائم

تا زمانی که صدمات ایجاد شده توسط فشار خون در بدن نمایان نشده اند، هیچ نشانه یا علامتی برای آن وجود ندارد. در مراحل جدی تر فشار خون بالا (مرحله ۲ و ۳) بیمار دچار سردرد، تهوع و استفراغ و اختلالات بینایی می گردد. با مرور زمان شدید تر شدن این عارضه ممکن می باشد باعث مسدود، باریک و ضعیف تر کردن رگ ها گردد. این مسئله باعث لخته شدن خون می گردد که ممکن می باشد به قلب و رگ ها، کلیه ها و شبکه چشم صدمه وارد کند.

تشخیص

پزشکتان ممکن می باشد در معاینات سالانه خود، فشار خونتان را نیز اندازه گیری کند و این زمانی می باشد که ممکن می باشد تازه متوجه شوید که فشار خونتان بالاتر از حد نرمال می باشد. اگر شک دارید، می توانید همیشه با مراجعه به داروخانه ها فشار خونتان را تست کنید و اگر عدد آن بالاتر از نرمال بود با پزشک خود تطبیق دهید تا از آن مطمئن شوید. به گونه معمول، تشخیص فشار خون بالا زمانی اتفاق می افتد که بارها و بارها متعدد فشار خونتان بالاتر از ۱۴۰ تا ۱۹۰ خوانده گردد.

درمان

فشار خون بالایی که در مراحل اولیه قرار دارد و کمی بالاتر از حد نرمال می باشد ممکن می باشد با تغییر روش های زندگی مثل کم کردن وزن، ترک عادات بد غذایی ، مصرف کم تر نمک و روغن، ترك سیگار، عدم بهره گیری از مشروبات الكلی، کم تر کردن فشارهای عصبی و ورزش كردن درمان گردد. گاهی لازم می باشد که فشار خونتان را در منزل اندازه بگیرید تا مطمئن شوید که تغییرات انجام شده نتیجه بخش بوده می باشد یا خیر.

معالجه

اگر فشار خون به مراحل ۲ و ۳ برسد، معالجه آن ضروری می باشد. این جا به ۴ دسته از داروهایی که برای معالجه فشار خون بالا بهره گیری می شوند تصریح می کنیم: بازدارنده های ACE که از رها شدن هورمونی به نام آنژیوتنشن در بدن جلوگیری می کند و پس باعث باز شدن رگ های خونی می گردد. ادرار آورها که با دفع نمک و آب های زائد در بدن به این مسئله کمک می کنند. داروهای مهار کننده تپش قلب که باعث کند تر شدن ضربان قلب می شوند و به همین ترتیب فشار را نیز پائین می آورند. داروهای گشاد کننده رگ ها که رگ های خونی را باز کرده و میزان تلاشی را که قلب بایستی صرف تلمبه کردن خون به همه نقاط بدن کند را پائین می آورد.


دیدگاهتان را بنویسید