فلج اطفال يك عفونت ويروسي مربوط به نخاع و اعصاب می باشد نشانه‌هاي فلج اطفال مانند بسياري ديگر از بيماريهاي ويروسي عبارتند از تب، گلودرد ، گوش درد و خشكي گردن. در بسياري از موارد، اين بيماري منجر به فلج نمي‌گردد و غالباً بهبودي حاصل مي‌آيد اما اگر پيشرفت كند به احتمال زياد اندامهاي تحتاني بدني يعني پاها فلج ميشود وراه رفتن را دشوار و حتي غيرممكن مي‌سازد اين بيماري از طريق مدفوع اشخاص آلوده منتقل ميشود و مي‌تواند سريعاً همه‌گير گردد در حال حاضر مي‌توان با يك دوره سه گانه مصرف واكسن خوراكي آن ايجاد مصونيت كردو جلوي بيماري را گرفت.

نکته مهم : برای بهره گیری از متن کامل پژوهش یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و پژوهش دانشگاهی در رشته های مختلف می باشد که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

آيا خطرناك می باشد؟
فلج اطفال هميشه خطرناك می باشد و اگر تشخيص داده نشودو پيشرفت كند فلج دائمي عارض خواهد گردید.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

آغاز چه كار بايد بكنيد؟

اگر مواردي از فلج اطفال را در جامعه خودتان نظاره كرديد نسبت به علائم بيماري آنفلوآنزا بهمراه خشكي و درد گردن و تب در كودك خود هوشيار باشيد.

آيا مشورت با دكتر لازم می باشد؟
اگر نشانه‌هايي مانند آنفلوآنزا را در كودك خود نظاره كرديد و حركت دادن پاهاي او را دشوار مي‌بينيد و يا اينكه تنگي نفس ميشود حتي اگر قبلاً با تزريق واكسن فلج اطفال مصونيت پيدا كرده می باشد هر چه زودتر به دكتر مراجعه كنيد.

دكتر چه اقدامي انجام خواهد داد؟
اگر دكتر به فلج اطفال مشكوك باشد كودكتان را جهت آزمايشات بيشتر در بيمارستان بستري مي‌كند تنها درمان اين بيماري استراحت مطلق و آرامش كامل می باشد زيرا آنتي بيوتيكها هيچ تاثيري در بيماريهاي ويروسي ندارند اگر شما بتوانيد بخوبي از وي مراقبتهاي ويژه پرستاري را بعمل آوريد مي‌تواند او را به خانه بفرستد.
اگر كودكتان در خانه پرستاري ميشود دكتر يا فيزيوتراپيست درمورد نوع رژيم غذايي و ورزشهاي لازم به شما اطلاعاتي خواهند داد.

شما چه كمكي مي‌توانيد بكنيد؟
كودك خود را در اولين سال بعد از تولد واكسينه كنيد واكسن فلج اطفال به شكل واكسن سه گانه براساس زمانبنديهاي استاندارد مصونيت سازي تجويز ميشود.

مطالعات در اين زمينه نشان داده می باشد که 64 درصد از کساني که در کودکي به فلج اطفال مبتلا شده اند، چند دهه بعد از آن شاهد عوارض ديگري مي شوند که از ويروس فلج اطفال موجود در بدن آنها ناشي مي گردد.لذا معلولين فلج اطفال ممکن می باشد در بين سنين 30 الي 40 سالگي شاهد تغييراتي در بدن خود باشند که از فعال شدن ويروس اوليه، که در سنين کودکي به بدن آنان وارد و ناراحتي هائي در بدن آنها به وجودآورده می باشد، ناشي مي گردد. احتمالا در کشور ما امکاناتي براي کمک به درمان و پيشگيري هست و متخصصيني هستند که مي توانند مبتلايان را ارشاد نمايند. ليکن عدم وجود اطلاع رساني صحيح موجب شده می باشد تعداد کثيري از مردم از وجود اين امکانات نا آگاه باشند. در صورتي که مرکزي بدين مقصود ايجاد گردد، اين افراد خواهند توانست اطلاعات لازم را از مرکز مزبور دريافت نمايند. اگر تعداد افراد نيازمند قابل توجه باشد، مي توان همايشي ترتيب داد و از پزشکان و اساتيد خارجي براي بررسي موضوع دعوت نمود و در مدت برگزاري همايش از پزشکان خواست بيماران را معاينه نمايند.

بيماري فلج كودكان بيماري واگيردار حادي می باشد كه عامل آن ويروسي از زير گروه انتروويروسها می باشد كه مي‌تواند دستگاه عصبي مركزي را در گير سازد گاهي بعلت تخريب سلولهاي عصبي حركتي در شاخ قدامي نخاع موجب فلج عضلات مي‌گردد. امروزه اين بيماري بطور محسوسي كنترل شده می باشد.

تاريخچه

عفونت ناشي از ويروس فلج كودكان احتمالاً از زماني بعنوان يك بيماري انساني در آمد كه انسانهاي اوليه زندگي اجتماعي خود را شروع كردند. در آثار بدست امده از مصريان قديم شواهدي از اين بيماري هست. درسالهاي 1860 تا 1870 مشخص گردید كه محل آسيب اصلي در فلج كودكان نخاع مي‌باشد. در سال 1908 لنداشتيز موفق گردید ويروس فلج را از ميمون مبتلا بدست آورد.

اتيولوژي

بشر تنها ميزبان طبيعي ويروس فلج كودكان می باشد ، افراد بيمار ويروس فلج را از طريق مدفوع و گاهي با هواي تنفسي دفع مي‌كنند. ويروس از راه دهان و در مواردي با هواي تنفسي وارد بدن افراد مستعد شده و آنها را مبتلا مي سازد.

پاتوژنز

ويروس فلج پس از ورود از طريق دهان و يا بيني در ناحيه حلق و نيز در قسمتهاي انتهايي روده جايگزين و تكثير پيدا مي‌كند در طي يك روز ويروس به غدد لنفاوي ناحيه‌اي انتشار و تكثير مي‌يابد. ويرمي اصلي پس از تكثير ويروس بعد از 3 تا 7 روز از ورود ويروس به بدن اتفاق مي‌افتد.

تظاهرات باليني

دوره كمون بيماري 7 تا 12 روز می باشد گاهي 3 روز و در مواردي تا 35 روز نيز گزارش شده می باشد. هرگاه فردي به فلج كودكان مبتلا گردد يكي از حالات زير ممكن می باشد اتفاق افتد:

1- بيماري بدون كوچكترين تظاهر باليني آغاز و خاتمه يابد

2- بيماري شكل خفيف و زودگذري پيدا كند

3- بيماري بدون فلج ولي با گرفتاري دستگاه عصبي و بصورت مننژيت خودنمايي كند

4- شكل همراه با فلج بيماري پيش آيد

تشخيص

تشخيص بدون فلج بيماري با در نظر داشتن علائم باليني از بسياري از عفونتهاي ويروسي ممكن نيست مگر ويروس فلج از بيمار جدا گردد. تشخيص قطعي بيماري با جدا سازي ويروس از مدفوع يا ترشحات حلق مي‌باشد.

درمان

اكنون داروي ضد ويروسي مؤثر بر روي ويروس فلج كودكان در دسترس نيست.

پيشگيري

ايمنسازي فعال:

در كشورهاي پيشرفته با بهره گیری از قطره ضد فلج انجام مي‌گردد. درمواردي كه تجويز نوع خوراكي واكسن ممكن نباشد از نوع تزريقي آن بهره گیری مي‌كنند.

 

عامل این بیماری نوعی ویروس می باشد که از طریق غذا و آبی که به مدفوع شخص بیمار آلوده باشند، به شخص سالم سرایت می کند. ویروس به نخاع می‌رسد و در آنجا به جسم سلولی نورونهای حرکتی آسیب کلی می‌رساند، و ماهیچه‌های تحت کنترل آنها فلج می شوند. با بهره گیری از واکسن می‌توان به راحتی از ابتلا به این بیماری جلوگیری نمود.

التهاب ماده خاکسترى نخاع که معمولا فلج اطفال يا فلج دوران کودکى ناميده مى گردد يک مرض ويروسى می باشد. اکثراً فلج اطفال بدون کدام نوع اعراض واقع ميشود، ولى در حدود يک در صد اين موارد ويروس از طريق جريان خون به سيستم عصبى مرکزى داخل گرديده که با ميکروبى شدن و تخريب  اعصاب متحرک  سبب ضعيفى عضلات و فلج مى گردد.

چگونه فلج اطفال سرايت مى کند؟

ويروس فلج از يک شخص به شخص ديگر از طريق دهن و مواد غذايى انتقال مى يابد.
معمول ترين طريقه براى انتقال فلج اطفال از طريق کثافات و يا ذرات ملوث با مکروب در هوا ميباشد. آب آشاميدنى ملوث با مواد فاضله يکى از راه هاى معمولى ديگر انتقال آن مى باشد. غذايى که با بهره گیری از آب کثيف تهيه شده باشد هم خطر محسوس ميگردد.

اين مرض تا چى حد گسترده ميباشد؟

فلج اطفال در کشورهاى صنعتى بسيار کم معمول بوده، زيرا در آن کشورها زمينه واکسيناسيون و حفظ الصحه خوب مساعد
ميباشد.
خطرناک ترين مناطق براى پوليو چهار کشور زیرا افغانستان، پاکستان، هند و نايجريا بشمار ميرود. يک تعداد از تدابير جهت ريشه کن ساختن فلج از قبل گرفته شده و چندين کشور جهان عارى از اين مرض گرديده اند.

پوليو داراى چى نوع اعراض ميباشد؟

در اکثر موارد ابتلاء پوليو بدون کدام اعراض ظاهرى صورت گرفته اما در بعضى حالات داراى علايم تب و گلو دردى ميباشد. در موارد زياد مشکل خواهد بود تا پوليو را از سرما خورده گى عادى تفکيک نمود. خطرناک ترين اعراض زیرا فلج، تقريباً در يک فيصد واقعات ديده شده می باشد.

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

چگونه ميتوان از مبتلا شدن به اين مرض جلوگيرى نمايم؟

بهترين راه نجات از پوليو واکسين کردن عليه اين مرض ميباشد. در صورتيکه اين کار مساعد نباشد، محيط زيست را خوب پاک نگهداشته و جهت آماده ساختن غذا صرف از آب پاک بهره گیری نمائيد.
ياداشت:
اطفال بيشتر در معرض خطر اين بيمارى قرار داشته بخصوص کهن سالان بيشتر آسيب پذير ميباشند.
سعى نمائيد تا اطفال تانرا در برابر فلج واکسين نمائيد.

درصورت مبتلا شدن به پوليو چى بايد نمود؟

در زودترين فرصت ممکنه نزد داکتر مراجعه نمائيد. اين بيمارى در اوايل معضلات کم را ببار مى آورد.
پوليو قابل علاج نبوده و شيوه پيشرفته علاج آن شامل آرامش روز افزون، بهبود سريع و جلوگيرى از وخامت بيشتر آن ميباشد. 

قابل توجه معلولين فلج اطفال و بستگان آنان:اگر شما به فلج اطفال مبتلا شده ايد يا با کسي که مبتلا شده می باشد آشنا هستيد ممکن می باشد به آشنايي با عوارض ثانويه فلج اطفال و چگونگي وقوع آنها علاقمند باشيد. مطالعات در اين زمينه نشان داده می باشد که 64 درصد از کساني که در کودکي به فلج اطفال مبتلا شده اند، چند دهه بعد از آن شاهد عوارض ديگري مي شوند که از ويروس فلج اطفال موجود در بدن آنها ناشي مي گردد.لذا معلولين فلج اطفال ممکن می باشد در بين سنين 30 الي 40 سالگي شاهد تغييراتي در بدن خود باشند که از فعال شدن ويروس اوليه، که در سنين کودکي به بدن آنان وارد و ناراحتي هائي در بدن آنها به وجودآورده می باشد، ناشي مي گردد. احتمالا در کشور ما امکاناتي براي کمک به درمان و پيشگيري هست و متخصصيني هستند که مي توانند مبتلايان را ارشاد نمايند. ليکن عدم وجود اطلاع رساني صحيح موجب شده می باشد تعداد کثيري از مردم از وجود اين امکانات نا آگاه باشند. در صورتي که مرکزي بدين مقصود ايجاد گردد، اين افراد خواهند توانست اطلاعات لازم را از مرکز مزبور دريافت نمايند. اگر تعداد افراد نيازمند قابل توجه باشد، مي توان همايشي ترتيب داد و از پزشکان و اساتيد خارجي براي بررسي موضوع دعوت نمود و در مدت برگزاري همايش از پزشکان خواست بيماران را معاينه نمايند. اگر اطلاعاتي در اين زمينه داريد، يا با ايجاد چنين مرکزي موافق هستيد يا ميتوانيد کمکي در اين زمينه بنماييد و پيشنهادي ارائه دهيد لطفا فرم ذيل را تکميل و به آدرس ذيل ارسال فرمائيد يا با تلفن 6913356 تهران تماس بگيريد. ضمنآ مقالاتي در زمينه “فلج اطفال و عوارض ثانوي ناشي از آن: طرق درمان وپيشگيري” نوشته شده می باشد که به علاقه مندان تقديم خواهد گردید.تهران، صندوق پستي 4353-14155 Email: [email protected]تلفن 6913356 ساعت تماس 19-15نام :نام خانوادگي :شماره شناسنامه:محل صدور:شغل:محل کار:آدرس محل سکونت:– آيا پزشک يا ارتوپدي که در زمينه معضلات معلولين فلج اطفال تخصص داشته باشند مي شناسيد تا به طرق ممکن به اطلاع ديگر معلولين رسانده گردد؟ در مورد هر کدام از کساني که نام ميبريد لطفا به گونه مختصر در مورد نحوه آشنايي خود توضيح دهيد.- آيا شما معلول فلج اطفال هستيد؟- اگر جواب مثبت می باشد، از چه زماني؟ چه اقداماتي تاکنون انجام داده ايد؟-آيا عوارض بعدي فلج اطفال مانند ضعف، تنگي نفس، ناراحتي هاي عضلاني و ….. در شما به وجودامده می باشد؟- در صورتي که انجمني برا ي حمايت از معلولين فلج اطفال ايجاد گردد حاضر به همکاري هستيد؟ – آيا تجربه اي در خصوص تشکل هاي صنفي داريد؟

سازمان بهداشت جهاني از ايران به دليل کوشش در زمينه جلوگيري از بيماري فلج اطفال قدرداني نمود

به گزارش بي‌بي سي ايران چندين سال می باشد که برنامه گسترده واکسيناسيون فلج اطفال را در کشورانجام مي‌دهد و در عين حال مراکز تحقيقاتي ايران در توليد واکسن‌ها و صدور آن به کشورهاي همسايه فعالند. دکتر ديويد هيمن مسئول مبارزه با بيماري‌فلج اطفال در سازمان بهداشت جهاني به بي‌بي سي گفت: در سال 1988 به طورمتوسط روزانه 1000 کودک در 125 کشور جهان فلج مي‌شدند که يکي از اين کشورها ايران بود اما با افزايش کوشش‌ها براي واکسينه کردن کودکان اغلب اين 125 کشور در ريشه‌کني فلج اطفال موفق بوده‌اند و اين بيماري در حال حاضر فقط در 4 کشور هند، پاکستان، افغانستان و نيجريه هست. به گفته وي ايران در کوشش براي ريشه‌کني اين بيماري زود وارد اقدام گردید. ايران برنامه واکسيناسيون را همچنان ادامه مي‌دهد زیرا اين احتمال هست که ويروس فلج اطفال از يکي از کشورهاي همسايه به ايران سرايت کند که اقدامات مراقبتي و پيشگيري دولت ايران تاکنون بسيار به جا و موفق بوده می باشد.

س- ايران مثل اینکه”‌در توليد برخي از واکسن‌ها به کشورهاي همسايه و يا صدور آن‌ها به کشورهاي اسلامي کمک مي‌کند به غيراز اين ايران در زمينه مبارزه با بيماري‌ها از قبيل فلج اطفال چه نقشي ايفا مي‌کند؟
ج- در واقع در سال 2003 در قسمت شمالي نيجريه واکسيناسيون عليه بيماري فلج اطفال به گونه کامل متوقف گردید و در ايران آن ويروس فلج اطفال به 18 کشوري که آن را ريشه‌کن کرده بودند گسترش يافت. اکثر آن 18 کشوري که در اثر ترک واکسيناسيون در نيجريه گرفتار شده‌اند کشورهاي عضو سازمان کنفرانس اسلامي هستند زیرا ويروس فلج اطفال در مسيرهاي تردد حج و مسيرهاي تردد کارگران مهاجر ميان کشورهاي اسلامي گسترش يافته می باشد. ايران از طريق سازمان کنفرانس اسلامي تأثیر بسيار مهمي در کمک به اين مسئله داشت. ايران هم در اين سازمان قطعنامه‌اي در خصوص لزوم برخورد جدي با فلج اطفال را به تصويب رساند و هم در شمال نيجريه براي اجرايي شدن عمليات واکسيناسيون فعال گردید درحال حاضر وزير بهداشت و ساير همکاران ما در وزارت بهداشت ايران همکاري خوبي با ما دارند تا فرمانداران ايالت‌هاي شمال نيجريه را متقاعد کنيم که متوقف کردن فوري فلج اطفال حائز اهميت بسيار زيادي می باشد تا از گسترش اين بيماري و فلج کردن کودکان در کشورهاي ديگر جلوگيري گردد.


دیدگاهتان را بنویسید