5-  به مقصود پیشگیری از کم آبی به ویژه در ماههای گرم سال و در موارد عفونت های روده که باعث بروز اسهال و از دست رفتن بخشی از آب و املاح بدن می گردد نوشیدن زیاد مایعات به ویژه آب توصیه می گردد.

6-  در صورتی که مادر متوجه شور بودن پوست شیرخوار(معمولا در موقع بوسیدن) یا تشکیل شوره در زمان تعریق گردد و همین گونه در صورتی که مدفوع شیرخوار چرب باشد بایستی حتما پزشک معالج مطلع گردد.

نکته مهم : برای بهره گیری از متن کامل پژوهش یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و پژوهش دانشگاهی در رشته های مختلف می باشد که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

7-     اگر بیمار دچار تب گردید، کارکنان تیم درمان بایستی در جریان قرار گیرند.

8-  مصرف آنزیمهای پانکراس بایستی همراه با غذا باشد و هیچگاه نباید جویده و یا خرد گردد زیرا باعث تحریک مخاط دهان می گردد.

علائمی که نشان دهنده وخامت عفونت تنفسی در بیماران مبتلا به فیبروزکیستیک می باشد شامل :

 • سرفه های مکرر
 • شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              
 • افزایش تولید خلط و تغییر در ظاهر آن
 • تنگی نفس
 • کاهش تحمل فعالیت و ورزش
 • کاهش اشتها
 • تب
 • کاهش وزن
 • سودوموناس آیروژینوزا یکی از شایع ترین باکتری هایی می باشد که در میان اجتماع باکتری های موجود در ریه افراد مبتلا به فیبروز کیستیک هست. این باکتری اغلب با عفونت های شدید ریه ارتباط دارد.
 • دکتر مایکل سورت، استاد دانشگاه کالگاری و تیم اش در همکاری متقابل با دکتر هاروی رابین و کلینیک بزرگسالان فیبروز کیستیک کالگاری دریافتند که گروهی از باکتری های قدیمی به نام گروه استرپتوکوکوس میلری(SMG)  در مجموعه باکتری های موجود در ریه که از نظرها دور مانده و مورد شناسایی قرار نگرفته بودند خطر مضاعفی را نسبت به سودوموناس آیروژینوزا ایجاد می کنند.
 • در حال حاضر پزشکان سودوموناس را با آنتی بیوتیک ها تحت مداوا قرار می دهند اما با این تفاصیل خانواده سودوموناس به میزان زیادی در حال مقاوم شدن به درمان هستند. پژوهش دکتر سورت نشان دهنده این مطلب می باشد که با درمان SMG اجتماع باکتری های موجود در ریه به آسانی از بین می طریقه.
 • پزشکان و کلینیک بزرگسالان فیبروز کیستیک کالگاری (بیمارستان فوت هیلز) در گذشته نیز با موفقیت به این دیدگاه جدید در خصوص بیماران مورد پذیرش با عفونت های شدید ریه دست یافته بودند. بیمارانی که SMG در آن ها مورد هدف قرار گرفته بود به سرعت به حالت پایداری دست می یافتند.
 • دکتر مایکل سورت گفت:« این اطلاعات جدید بسیار مهم هستند. ما در گروه کوچک بیماران خود توانستیم به یافته های آزمایشگاهی دست یابیم که در امتداد نتایج مثبت گذشته به عنوان راهنمایی برای درمان مورد بهره گیری قرار گیرد.»
 • این پروژه تحقیقاتی که به وسیله انجمن فیبروز کیستیک کانادا طرفداری شده می باشد به درمان جایگزینی برای مبارزه با عفونت های شدید ریه در افراد مبتلا به فیبروز کیستیک منجر شده می باشد. آزمایشات اولیه نشان دهنده آن می باشد که این راهکار می تواند به عنوان یک شانس درمانی برای افراد مبتلا به عفونت های مزمن ریه غیر مرتبط با فیبروز کیستیک نیز مطرح باشد.
 • بر اساس گفته کاتلین موریسون، رییس اجرایی انجمن فیبروز کیستیک کانادا این یافته ها اهمیت طرفداری از تحقیقات فیبروز کیستیک را به تصویر می کشد. در این مورد تحقیقات آزمایشگاهی سریعاً به درمان واقعی تحقق یافته منتهی شده و راهگشای جنگ علیه عفونت های تهاجمی در بیماران مبتلا به فیبروز کیستیک بوده می باشد.
 • درمورد CF و انجمن فیبروز کیستیک کانادا
 • فیبروز کیستیک که ریه و سیستم گوارشی را متاثر می سازد شایع ترین و کشنده ترین بیماری ژنتیکی می باشد که کودکان و بالغین جوان کانادایی را درگیر می سازد. در دیواره دستگاه گوارش، CF مانع از جذب کافی مواد غذایی می گردد. در ریه ها نیز تاثیرات این بیماری بسیار مهلک تر بوده و با گذشت زمان معضلات تنفسی بسیار شدید می گردد. بسیاری از مرگ های بیماران مبتلا به فیبروز کیستیک بر اثر بیماری ریه به وجود می آید.
 • انجمن فیبروز کیستیک کانادا یک انجمن خیریه گسترده در کانادا می باشد که دارای 50 بخش داوطلبانه می باشد که به طرفداری از تحقیقات مربوط به CF و درمان بیماران مبتلا می پردازد. در سال 2008 این انجمن به طرفداری از بیش از 50 پروژه تحقیقاتی پرداخت که در راستای کشف حقایق تمام جنبه های مربوط به معمای CF بود. این تحقیقات شامل یافتن شیوه های جدید مبارزه با عفونت و التهاب موجود در ریه و هم چنین در جهت یافتن درمان هایی می باشد که نقص ایجاد شده را در سطوح سلولی مورد هدف قرار می دهند.

 

پژوهشگران دانشگاه كالگاري به روشي جديد و اميدبخش براي مبارزه با عفونت‌هاي شديد ريه در افراد مبتلا به فيبروز دست يافتند.

به گزارش سرويس بهداشت و درمان ايسنا، به گفته اين پژوهشگران؛ “سودوموناس آيروژينوزا” يكي از شايع‌ترين باكتري‌هايي می باشد كه در ميان اجتماع باكتري‌هاي موجود در ريه افراد مبتلا به فيبروز كيستيك هست.

محققان تاكيد مي‌كنند كه اين باكتري اغلب با عفونت‌هاي شديد ريه ارتباط دارد.

دكتر مايكل سورت، استاد دانشگاه كالگاري و تيم پژوهشي وي با همكاري دكتر هاروي رابين و محققان كلينيك بزرگسالان فيبروز كيستيك در كالگاري با مطالعه روي عوامل بروز اين نوع عفونت‌ها دريافته‌اند كه گروهي از باكتري‌هاي قديمي به نام گروه “استرپتوكوكوس ميلري” (SMG) در مجموعه باكتري‌هاي موجود در ريه كه مورد توجه قرار نگرفته و به دقت شناسايي نشده می باشد، خطر مضاعفي را نسبت به سودوموناس آيروژينوزا ايجاد مي‌كنند.

بر اساس اين يافته، در حال حاضر پزشكان سودوموناس را با آنتي بيوتيك‌ها تحت مداوا قرار مي‌دهند ولي با اين وجود خانواده سودوموناس به ميزان زيادي در حال مقاوم شدن به درمان هستند.

طبق تحقيق دكتر سورت، با درمان SMG، اجتماع باكتري‌هاي موجود در ريه به آساني از بين مي‌طریقه.

پزشكان و محققان كلينيك بزرگسالان فيبروز كيستيك كالگاري در بيمارستان فوت هيلز در گذشته نيز با موفقيت به اين ديدگاه جديد و اميدواركننده در بيماران مبتلا به عفونت‌هاي شديد ريه دست يافته بودند. بيماراني كه SMG در آنها مورد هدف قرار گرفته بود به سرعت به حالت پايداري رسيدند.

دكتر سورت در اين باره تاكيد كرد: اطلاعات جديد بسيار مهم هستند. ما در گروه كوچك بيماران خود توانستيم به يافته هاي آزمايشگاهي دست يابيم كه در امتداد نتايج مثبت گذشته به عنوان راهنمايي براي درمان مورد بهره گیری قرار گيرد.

اين پروژه تحقيقاتي كه از سوي “انجمن فيبروز كيستيك كانادا” مورد حمايت قرار گرفته می باشد به درمان جايگزيني براي مبارزه با عفونت هاي شديد ريه در افراد مبتلا به فيبروز كيستيك منجر مي‌گردد.

آزمايشات اوليه نشان دهنده آن می باشد كه اين راهكار مي‌تواند به عنوان يك شانس درماني براي افراد مبتلا به عفونت‌هاي مزمن ريه غيرمرتبط با فيبروز كيستيك نيز مطرح باشد.

همچنين فيبروز كيستيك كه ريه و سيستم گوارشي را متاثر مي‌سازد شايع‌ترين و كشنده‌ترين بيماري ژنتيكي می باشد كه كودكان و بالغين جوان كانادايي را مبتلا مي‌سازد. در ريه‌ها نيز تاثيرات اين بيماري بسيار مهلك‌تر بوده و با گذشت زمان مشكلات تنفسي بسيار شديد مي‌گردد. بسياري از مرگ‌هاي بيماران مبتلا به فيبروز كيستيك بر اثر بيماري ريه به وجود مي‌آيد.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

در شيرخواران علائم ريوي شامل سرفه مزمن، خس خس سينه، عفونت مكرر ريه‌ها و يا علائم گوارش (اتساع شكم، سوءجذب چربي، چرب بودن مدفوع، ريفلاكس مري و معده، نارسايي رشد ناشي از كمبود ويتامين‌ها، كم‌خوني، تورم اندامها به علت كمبود پروتئين‌ها از تظاهرات شايع اين بيماري می باشد‌

‌* مهمترين عامل مرگ در اين بيماران نارسايي تنفسي می باشد بنابراين هر عفونت تنفسي بايد به گونه زودرس و با دوز بالاي آنتي‌بيوتيك درمان گردد.‌

فيبروز كيستيك‌‌ ‌‌(CF) يك بيماري ارثي و از علل عمده‌ اختلالات شديد و مزمن دستگاه تنفسي و شايعترين علت نارسايي لوزالمعده و اختلال رشد كودكان می باشد. در اين بيماري به علت وجود نقص در يكي از پروتئين‌هاي غشاي سلولهاي پوشاننده‌ مجاري (بنام‌( ‌CFTR جذب و ترشح كلر و املاح ديگر و در نتيجه آب مختل می باشد و باعث كم‌آبي‌ ترشحات بدن و افزايش چسبندگي و غلظت ترشحات مي‌گردد و در نهايت با ايجاد انسداد در مجاري سيستم تنفسي و لوزالمعده و گاهي دستگاه گوارش، مجاري صفراوي يا لوله‌هاي تناسلي باعث بيماري و بروز علايم در دستگاههاي مختلف بدن مي‌گردد. تظاهرات اين بيماري در هر دوره‌اي از زندگي جنيني تا بزرگسالي ممكن می باشد آشكار گردد.

بيماري در افراد مختلف شدت و علايم مختلفي دارد كه به نوع نقص پروتئين ناقل كلر بستگي دارد.

در نوزادان اغلب به صورت انسداد روده، مشكلات ريوي، نارسايي رشد يا سوءجذب (در نتيجه كم خوني و ادم) تظاهر مي‌كند.‌

در شيرخواران، علايم ريوي شامل سرفه‌ مزمن، خس خس سينه، عفونت‌هاي مكرر ريه‌ها و يا <علايم گوارشي> شامل اتساع شكم، سوء جذب چربي، چرب بودن مدفوع، ريفلاكس معده مري و يا سوء جذب مواد غذايي، و نارسايي رشد ناشي از كمبود ويتامين‌ها، كم‌خوني، تورم اندام‌ها به علت كمبود پروتئين‌ها از تظاهرات شايع اين بيماري می باشد.

در كودكان بروز بيماري ممكن می باشد با بيماريهاي مزمن يا مكرر دستگاه تنفسي فوقاني يا تحتاني، پوليپ بيني، آسم، زخم‌‌هاي گوارشي سوء جذب و نارسايي رشد باشد.

در بيماران بزرگتر علاوه بر موارد فوق ممكن می باشد اين بيماري به صورت سينوزيت مزمن، سنگ‌هاي صفراوي، انسداد روده، سيروز كبدي يا عقيمي تظاهر كند.‌

مهمترين دستگاه درگير در اين بيماري دستگاه تنفسي می باشد.

اختلال در دفع ترشحات غليظ راههاي هوايي منجر به انسداد اين مجاري و عفونت ثانويه با باكتريهاي غيرعادي شده و در نهايت باعث بيماري مزمن و راجعه در دستگاه تنفسي تحتاني يا فوقاني مي‌گردد.

علايم باليني اين بيماران به صورت سرفه‌ مزمن، عدم تحمل ورزش، تنگي نفس، عفونت‌هاي مكرر ريه‌ها، سينوزيت‌مزمن و در مراحل پاياني سيانوز و نارسايي ريه‌هاست.

در تمام بيماريهاي مزمن تنفسي كودكان اين بيماري بايد بررسي گردد.

در تمام بيماران مبتلا به اين بيماري بايد عملكرد سيستم تنفسي با نوار ريه (اسپيرومتري)، اندازه‌گيري گازهاي خوني، كشت خلط و مطالعات ميكرب‌شناسي به گونه منظم ارزيابي و پايش گردد.‌


دیدگاهتان را بنویسید