میگرن یک بیماری شایع به حساب می‌‌آید و غالباً افرادی که به میگرن مبتلا هستند، دچار حملات مکرر سردرد برای مدت چندین سال می‌‌باشند. سر درد میگرن معمولاً بصورت ضربان دار بوده که اغلب با تهوع و اختلال در بینائی نیز همراه می باشد. گر چه اکثر موراد میگرن می‌‌تواند شدید باشد اما هر سردرد شدیدی میگرن نبوده و گاهی سردرد میگرن بصورت یک درد خفیف خود را نشان می‌‌دهد.

نکته مهم : برای بهره گیری از متن کامل پژوهش یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و پژوهش دانشگاهی در رشته های مختلف می باشد که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید
شیوع میگرن که در جوامع مختلف متفاوت می باشد اما حدود 20% افراد در طول عمر خود ممکن می باشد حمله میگرن را تجربه کنند که نیمی از این افراد اولین حمله را در سنین کودکی و یا نوجوانی تجربه کرده و حدود 3/2 مبتلایان به این سردرد زنان می‌‌باشند، که احتمالاً بخاطر تأثیر هورمونهای زنانه شیوع میگرن در آنها بیشتر می باشد. همچنین سردرد میگرن در بعضی از خانواده‌ها شایعتر می‌‌باشد و افرادی که بستگان درجه اول و دوم آنها به میگرن مبتلا هستند، احتمال ابتلا به میگرن در آنها بالاتر می باشد.

هنوز پس از سالها پژوهش علت ایجاد این سردرد مشخص نشده می باشد. اما حدس زده می‌‌گردد. درد میگرن در اثر تورم عروق خونی و اعصاب اطراف مغز که به ساقه مغز معروف می باشد ایجاد می‌‌گردد. یک ماده شیمیائی موجود در مغز بنام سروتونین بنظر می‌‌آید که تأثیر اصلی را در این بیماری داشته باشد، گرچه هنوز عاملی که باعث این تغییرات در فعالیت ساقه مغز و سطح سروتونین می‌‌گردد بخوبی شناخته نشده می باشد.

[ویرایش] علائم بیماری

میگرن یک سردرد ضرباندار می باشد که می‌‌تواند در یک طرف هر دو طرف سر ایجاد گردد. سردرد میگرن معمولاً با تهوع، استفراغ، و یا کاهش اشتها همراه می باشد. فعالیت فیزیکی و ورزش، نورهای درخشان و یا صداهای بلند می‌‌توانند سردرد را بدتر کنند و معمولاً فرد دچار سردرد میگرن، پس از شروع سردرد به محلی تاریک، آرام و خنک می‌‌رود تا سردرد او رفع گردد. بیشتر حملات میگرن بین 12-4 ساعت طول می‌‌کشد اگر چه در این زمان می‌‌تواند کوتاهتر و بلندتر از مدت ذکر گردیده باشد. یکی از خصوصیات منحصر به فرد میگرن احساس غیر معمولی می‌‌باشد که قبل از شروع حمله به فرد دست می‌‌دهد و به آن « پیش درآمد » می‌‌گویند. علائم پیش درآمد می‌‌تواند شامل خستگی، گرسنگی و یا احساس عصبانیت باشد. همچنین میگرن دارای « پس اثر » نیز بوده که پس از حمله این احساس به فرد دست داده و شامل احساس تهی شدن از انرژی بوده که ممکن می باشد برای یک تا دو روز پس از یک حمله شدید میگرن ادامه یابد. البته بایستی متذکر گردید که تمامی افرادی که مبتلابه میگرن هستند دچار « پیش درآمد » یا « پس اثر » میگرن نمی‌شوند.
یک خصوصیت دیگر میگرن که البته در بیماری صرع نیز ممکن می باشد دیده گردد وجود علائم مقدماتی یا ( Aura) می‌‌باشد. این علائم مقدماتی کمی قبل از حمله میگرن رخ داده و بصورت اختلال بینائی، تاری دید و یا دیدن نورهای ضرباندار و چشمک زن می‌‌باشد.این علائم که حدود 30-15دقیقه طول می‌‌کشند به فرد هشدار می‌‌دهند که سردرد میگرن بزودی آغاز خواهد گردید. گاهی علائم مقدماتی حواس شنوائی، بویائی و یا چشائی را درگیر می‌‌کند. البته « علائم مقدماتی » هم مثل « پیش درآمد » و یا « پس اثر » در تمام افراد مبتلا به میگرن رخ نداده و خیلی موارد میگرن بدون « علائم مقدماتی » رخ می‌‌دهد و از آن جالبتر اینکه بعضی از موارد علائم مقدماتی نیز بدون حمله میگرن پس از آن رخ می‌‌دهد.

در موارد نادری نیز میگرن بصورت علائم نورولوژیک غیر معمول مثل گیجی، کاهش بینائی، حالت سوزن سوزن شدن و کرختی و ضعف و … بروز می‌‌کند.

حمله میگرن گاهی توسط بعضی از فعالیتها، غذاها، بوها و حتی احساسات تحریک شده بروز می کند. همچنین بعضی از بیماران زمانی که دچار استرس می‌‌شوند، حمله میگرن به سراغ آنها می‌‌آید در حالیکه عده‌ای دیگر پس از اینکه استرس آنها رفع گردید، ممکن می باشد دچار حمله میگرن شوند ( مثلاً روز بعد از یک امتحان و یا ملاقات مهم ). زنان نیز به تجربه در می‌‌یابند که حملات میگرن آنها در زمان حوالی قاعدگی بدتر می‌‌گردد و شدیدتر می باشد.

[ویرایش] تشخیص

پزشک معمولاً از روی تاریخچه پزشکی بیمار و معاینه فیزیکی او میگرن را تشخیص می‌‌دهد و افراد مبتلا به میگرن در اکثر موارد معاینه فیزیکی و معاینه عصبی طبیعی دارند. هیچ تست مخصوصی برای تشخیص میگرن وجود ندارد و آزمایشهایی مثل CT اسکن و MRI مغز معمولاً طبیعی هستند. البته ممکن می باشد پزشک آزمایشات دیگری را توصیه کند خصوصاً در افرادی که خصوصیات سردرد در آنها کاملاً منطبق با میگرن معمولی نمی‌باشد و یا اینکه علاوه بر علائم میگرن، علائم آزار دهنده دیگری دارند. البته اگر هر گونه شکی در تشخیص میگرن وجود داشته باشد مشاوره با یک متخصص مغز و اعصاب انجام خواهد گردید.

[ویرایش] طول مدت سردرد

سردرد میگرن می‌‌تواند چند ساعت تا چند روز طول بکشد و فرد مبتلا به میگرن ممکن می باشد چندین بار در ماه دچار حملات بیماری گردد. البته هستند افرادی که در طول دوره زندگی خود فقط یک بار دچار حمله میگرن می‌‌شوند و در طرف دیگر طیف افرادی که بیش از 3 حمله در هفته را تجربه می‌کنند وجود دارند.

 

[ویرایش] پیشگیری

البته نمی‌توان از تمام حملات میگرن پیشگیری نمود اما می‌‌توان با شناسائی عواملی که باعث تحریک و ایجاد حملات بیماری می‌‌شوند از تعداد حملات بیماری و شدت آنها کاست شایعترین عواملی که که حمله میگرن را تحریک می‌‌کنند:

کافئین ( چه مصرف زیاد آن و چه قطع کردن آن پس از مدت طولانی )

بعضی از غذاها و نوشیدنی ها که حاوی تیرامین هستند مثل پنیر خصوصاً پنیر مانده، گوشت و نوشیدنی های تخمیر شده و همچنین غذاهای حاوی سولفیت مانند غذاهای کنسرو شده، انواع شرابها، سوسیس، کالباس و سایر گوشتهای فرآروی شده

استرس و یا حتی رهائی ا زاسترس که می‌‌تواند باعث جمله بیماری گردد.

هورمونها ( مصرف قرصهای جلوگیری از بارداری و یا در هنگام قاعدگی )

کمبود خواب و یا اختلال در الگوی خواب فرد

سفر و یا تغییر آب و هوا و یا ارتفاع محل زندگی

مصرف بیش از حد مسکنها و درمانهای ضد درد.
البته حتی اگر شما از تمام عوامل تحریک کننده میگرن اجتناب کنید باز گاهگاهی دچار حملات میگرن خواهید گردید. برای کاهش حملات میگرن بعضی از بیماران از روشهای دیگر مثل یوگا، بیوفیدبک، طب سوزنی، ماساژ و ورزش منظم بهره گیری می‌‌کنند.

 

[ویرایش] درمان

داروی جدیدی نیز برای درمان کامل میگرن ساخته شده می باشد که با کلیک روی لینک پایین صفحه می توانید آن را تهیه کنید

اینجا کلیک کنید

[ویرایش] درمان تسکینی

اینکه برای درمان میگرن از چه داروهایی بهره گیری گردد، به شدت و تعداد حملات بیماری بستگی دارد. بیمارانی که فقط چند بار در سال دچار حملات میگرن می‌‌شوند، به خوبی به مسکنهای عادی و بدون نسخه پزشک پاسخ می‌‌دهند. البته در همین افراد هم اگر شدت درد به حدی باشد که با فعالیتهای عادی فرد تداخل کند و مسکنهای ساده نیز درد را کاهش ندهند، مراجعه به پزشک و تجویز داروهای قویتر الزامی می باشد.
دو نوع درمان برای میگرن مورد بهره گیری قرار می‌‌گیرد یکی از داروهائی که با شروع سر درد مصرف شده و به آن « داروهای تسکینی » می‌‌گویند و دیگری داروهائی که هر روز مصرف می‌‌شوند تا از بروز حملات بیماری جلوگیری کرده و تعداد حملات بیماری را کاهش دهند که به این نوع داروها « داروهای پیشگیرانه » می‌‌گویند.

اینکه چه موقع از داورهای تسکینی و چه موقع از داروهای پیشگیرنده بهره گیری گردد در هر فردی متفاوت می باشد در گذشته برای کسانیکه در طول ماه دو یا بیش از دو حمله میگرن داشتند، درمان پییشگرانه را آغاز می‌‌کردند اما امروزه درمان پیشگیرانه در موارد زیر توصیه می‌‌گردد:

کسانیکه خیلی بندرت دچار حمله بیماری می‌‌شوند اما با هر بار حمله خوب به درمان تسکینی جواب نداده و درد زیادی را تحمل می‌‌کنند.

کسانیکه مکرر دچار حملات میگرن می‌‌شوند.

کسانیکه دچار بهره گیری زیاد از مسکنها و آرامبخش‌ها شده اند.

کسانیکه حتی حملات محدود بیماری برای آنها هزینه زیادی دارد ( مثلاً غیبت از شغل و کار مهم ).

کسانیکه دچار میگرن با علائم عصبی غیر معمول هستند ( میگرن عارضه دار ).
در صورتیکه امکان آن وجود داشته باشد این نوع درمان بلافاصله پس از علائم مقدماتی و یا شروع سردرد بایستی آغاز گردد.البته اشکال این روش آن می باشد که در کسانیکه زیاد دچار علائم مقدماتی و یا سردرد میگرن می‌‌شوند، مصرف مداوم مسکنها می‌‌تواند باعث ایجاد سردردی مزمن گردد که روزهای متمادی رخ داده و دلیل و علت مشخص را نمی‌توان برای آن پیدا نمود.

داروهای ساده مسکن مثل استامینوفن، ایبوپروفن، آسپرین، و ناپروکسن، اگر در مراحل اولیه سردرد مصرف شوند، ممکن می باشد برای کنترل درد کافی باشند. علاوه بر آن امروزه داروهای ترکیبی که از چند دارو تشکیل شده‌اند نیز در دسترس بوده که نسبت به داروهای ساده معمولاً از تأثیر بهتری برای کاهش درد برخوردار هستند مثل ترکیب آسپرین، استامینوفن و کافئین ( که Excedrin نامیده می گردد)

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

سایر داروهای دیگر که اختصاصی تر برای درمان سردرد میگرن می‌‌باشند مثل گروه تریپتانها که از آنها می‌‌توان که از آنها به سوماتریپتان تصریح نمود و گروه داروهای ارگوتامینی که شامل داروهائی مثل ارگوتامین زیر زبانی و یا آمپول دی هیدروارگوتامین و یا قرصهای ارگوتامین سی می باشند.

علاوه بر داروهای فوق، اکثر بیماران هراه با سردرد دچار تهوع (با یا بدون استفراغ) می‌‌شوند که بهره گیری از قرص و یا شیافهای ضد تهوع را در آنها اجباری می‌‌کند.

میزان مصرف این داروها برای کاهش درد در افراد مختلف، متفاوت بوده و معمولاً افراد با در نظر داشتن شدت سردردهای قبلی، میزان مصرف خود را تنظیم می‌کنند و درخیلی از موارد کاهش درد به حد قابل تحمل و نه از بین رفتن کامل آن می‌‌تواند به‌عنوان یک هدف درمانی مد نظر قرار گیرد.

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

[ویرایش] درمانهای پیشگیرانه

داروهای زیادی وجود دارند که مصرف مداوم آنها باعث کاهش علامت سردرد می‌‌گردد. بهترین گروه داروهای پیشگیرنده که از نظر علمی مؤثرتر از بقیه بوده‌اند در زیر لیست شده‌اند :

گروه مسدود کننده‌های گیرنده بتا: از این گروه پروپرانولول و نادولول هم از لحاظ تأثیر و هم ایمنی مصرف دارو، قابل ذکرند.از این گروه به‌عنوان جایگزین متوپرولول و آتنولول مصرف

می شوند.

گروه داروهای ضد صرع : در این گروه داروها از والپرات سدیم شواهد بیشتری برای تأثیر در کاهش حملات سردرد در دسترس می‌‌باشد. گاباپنتین و توپیرامات نیز مؤثرند.


دیدگاهتان را بنویسید