نکته مهم : برای بهره گیری از متن کامل پژوهش یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و پژوهش دانشگاهی در رشته های مختلف می باشد که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

هیچگاه از ناموفق بودن اولین داروهای پیشگیرنده در کاهش حملات میگرن خود ناامید نشوید. گاهی ممکن می باشد پزشک برای یافتن داروی مناسب شما سه یا چهار دارو را تعویض کرده تا بهترین را برای شما انتخاب کند.

[ویرایش] چه موقع بایستی به پزشک مراجعه نمود؟

اگر هنگام ابتلا به میگرن سایر علائم خطرناکی که در زیر به آنها تصریح خواهد گردید در شما مشاهد گردد ممکن می باشد مشورت با پزشک نتایج بهتری را برای شما به ارمغان آورد، علائم خطرناک به توضیح زیر می باشد:

سردرد میگرنی که در طول زمان به شدت آن افزوده گردد.

شروع سردرد میگرن پس از 40 سالگی

سردرد شدیدی که ناگهان شروع می‌‌گردد ( در عرض مدت کمی به اوج خود می‌‌رسد) و به سردردها صاعقه مانند معرف هستند.

سردرد میگرنی که با ورزش، سرفه، عطسه و آمیزش جنسی بدتر می‌‌گردد.

سردردی که با علائم غیر معمول مثل از دست دادن بینائی، اختلال در صحبت کردن و یا راه رفتن همراه باشد.

سردرد میگرنی که پس از صدمه و ضربه به سر شروع شده باشد.

سردرد میگرنی که همیشه در یک طرف سر اتفاق می‌‌افتد.

 

سردرد میگرنی در کسی که سابقه خانوادگی اختلالات عروقی و گشاد شدگی عروق مغزی دارد.

 

همچنین افراد مبتلا در صورتیکه سردرد آنها با مسکنهای ساده بدون نیاز به نسخه پزشک برطرف نشود و یا سردردی که از لحاظ شدت باعث اختلال در کار روزانه و فعالیتهای فرد گردد و یا اگر هر روز به سراغ فرد بیاید مشورت با یک پزشک برای فرد مفید خواهد بود.

[ویرایش] متن عنوان

متن پررنگ (متاًسفانه این متن با اطلاعات پزشکی مقداری مغایرت داشت و خوانندگان را به شک می اندازد)

[ویرایش] طریقه بیماری و آینده فرد مبتلا به میگرن

بیشتر بیماران مبتلا به سردرد میگرن می‌‌توانند حملات گاهگاهی سردرد را تحمل کرده و به زندگی عادی خود ادامه دهند و همچنین اکثر بیماران به مرور راههای مقابله با سردرد و کاهش رنج ناشی از آنرا یاد می‌‌گیرند. بعلاوه در اکثر موارد از شدت سردرد میگرن پس از دهه ششم زندگی کاسته می‌‌گردد.

مطالعات جدید حاکی از آن می باشد که در MRI افراد مبتلا به میگرن تغییرات جزئی و خفیفی دیده می‌‌گردد اما در هر صورت هیچگونه شواهد از اینکه سردرد میگرن باعث افزایش احتمال ابتلا به بیماریهائی مثل سکته مغزی، بیماری فراموشی و یا سایر بیماریهای مهم و جدی مغزی گردد، در دسترس نمی‌باشد.

برگرفته از «http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%85%DB%8C%DA%AF%D8%B1%D9%86»

میگرن آن چیز که به اینجا پیوند دارد… مغز و اعصاب سوءهاضمه سردرد خوشه ای بابونه «بابونه» تخم کتان «داروئی» علف هفت بند «داروئی» سنبل الطیب «داروئی» آلبوترول آتنولول طب سوزنی آرتیشو «داروئى» پیامد فشار روانی روشهای پیشگیری از سر درد درد و انواع آن لیمو ترش «داروئی» مگس پران و جرقه در چشم درمان میگرن سردرد سردرد و نارساییهای چشمی گلاسکو ولکام

 

توضیح بیماری‌

میگرن (Migraine) بیماری می باشد که با سردردهای مداوم و سخت مشخص می گردد و غالبا با اشکالات زود گذری در جریان خون مغزی و استفراغ همراه می باشد. این بیماری با یک‌ نوع‌ سردرد شدید و ناتوان ‌کننده‌ معمولا در یک‌ طرف‌ سر ، که‌ به‌ همراه‌ آن‌ علایم‌ دیگری‌ مثل‌ تهوع ‌، استفراغ‌ و معضلات‌ بینایی‌ همراه می باشد. حمله‌ این‌ سردرد می‌تواند 72 – 2 ساعت‌ طول‌ بکشد. حملات‌ میگرن‌ در بعضی‌ از افراد ممکن‌ می باشد‌ بطور هفتگی‌ رخ‌ دهند، در حالی‌ که‌ در بعضی‌ دیگر ممکن‌ می باشد‌ حتی‌ یک‌ بار نیز در سال‌ رخ‌ ندهند.

میگرن‌ هر دو جنس‌ را تحت ‌تأثیر قرار می‌دهد، اما در زنان‌ شایع‌تر می باشد‌. میگرن همچنین ممکن می باشد ارثی باشد. بیماری در حوالی سنین بلوغ شروع شده و در میانسالی از نظر شدت و دفعات تکرارش کاهش می‌یابد. حملات میگرن بیشتر صبحها شروع شده و علایم اولیه آن تار شدن دید یا ظهور نقاط رنگی در خطوط جلوی چشم می باشد. حملات سردرد چند ساعتی به طول منجر می گردد و پس از خوابیدن بهبود می‌یابد.

 

 

انواع میگرن

میگرن کلاسیک

میگرن کلاسیک عموما یک سردرد یکطرفه می‌باشد و به صورت ضربان‌دار اتفاق می‌افتد. قبل از شروع سردرد بیمار دچار تغییرات بینایی می گردد که به صورت توهمات و جرقه‌های بینایی هستند که در اصطلاح به آن اورا می‌گویند. اکثر بیماران یک حمله را در طول هفته تجربه می‌کنند و اصولا بین 2 تا 24 ساعت طول می‌کشد. بیمار دچار حالتهایی مانند تهوع ، استفراغ ، گریز از نور ، سستی و حتی گاهی در مراحل حاد دچار اخلال حس نیمه بدن و تکلم می گردد. در بین حملات بیمار سردرد یا ناراحتی دیگری ندارد.

میگرن غیر کلاسیک

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

در میگرن غیر کلاسیک علایم بینایی قبل از حمله به وجودنمی‌آید. این نوع سر درد بیشتر دو طرفه بوده و ضربان‌دار می باشد. درد بیشتر دور حلقه چشم احساس می گردد و ممکن می باشد در ادامه آن سفتی گردن هم به وجودآید این نوع میگرن شیوع بیشتری دارد و همراه با تهوع و استفراغ می باشد.

ارتباط میگرن با سن

میگرن در میان کودکان هم اتفاق می‌افتد اما مدت آن کوتاه می باشد و به سرعت بهبود می‌یابد با افزایش سن از تعداد حملات کاسته می گردد اما به طول آن اضافه می گردد. میزان و شدت دفعات حمله در افراد مختلف متفاوت می باشد و نمی‌توان ارتباط معنی‌داری بین حملات افراد مختلف پیدا نمود اما اصولا بعد از 55 سالگی به ندرت اتفا ق می‌افتد.

علت به وجودآمدن میگرن

تنگ‌ شدن ‌، سپس‌ گشادشدن‌ و التهاب‌ رگ‌های‌ خونی‌ که‌ به‌ پوست‌ سر و مغز می‌طریقه. سردرد زمانی‌ آغاز می گردد که‌ رگ‌ها دوباره‌ گشاد می شوند. تغییر الگوی خواب ، بیدار ماندن شبانه ، کار کردن زیاد و خستگی بیش از حد می‌تواند باعث بروز میگرن گردد. گاهی اوقات خانمها بروز این سردردها را به دوران عادت ماهیانه نسبت می‌دهند و مصرف قرصهای ضد بارداری را عامل مهمی برای به وجودآمدن میگرن می‌دانند. صدای بلند ، نور زیاد ، کنسرت موسیقی و فشار به گردن و حتی درد دندان باعث بروز میگرن می گردد.

تشخیص میگرن

هیچ آزمایش خاصی برای تشخیص میگرن وجود ندارد و بر اساس توضیح حال بیمار و معاینه ، میگرن بیمار تشخیص داده می گردد.

معضلات مبتلایان به میگرن

مشکل مبتلایان به میگرن تنها سردرد نیست. اکثر افراد کاملا بیمار می شوند و نمی‌توانند کارهای روزمره خود را انجام دهند و مجبور می شوند که در یک اتاق تاریک و ساکت بی‌حرکت دراز بکشند تا حمله میگرنی پایان یابد. بعضیها حتی نمی‌توانند فکر غذا خوردن را هم داشته باشند زیرا دچار استفراغ می شوند و در انتها دچار خواب آلودگی و رخوت می شوند. در طول حمله فعالیت و عملکرد طبیعی معده مختل می گردد و باعث می گردد دارهایی که برای تسکین میگرن خورده می گردد به خوبی جذب نشود.

عوامل‌ افزایش‌ دهنده‌ خطر

استرس‌

سابقه‌ خانوادگی‌ میگرن‌

سیگار کشیدن‌

نوشیدن‌ الکل‌

مصرف‌ بسیاری‌ از داروها

کمبود خواب ‌، یا در بعضی‌ از افراد خوابیدن‌ زیاد

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

پیشگیری‌

حتی‌المقدور میزان‌ استرس‌ را در زندگی‌تان‌ کم‌ کنید.

مصرف‌ بعضی‌ از داروها می‌تواند در بعضی‌ از افراد از بروز حملات‌ جلوگیری‌ کند.

از عواملی‌ که‌ باعث‌ آغاز حملات‌ سردرد میگرنی‌ می شوند در صورت‌ امکان‌ پرهیز کنید.

 

 

 

درمان

معمولا نیازی‌ به‌ آزمایشات‌ تشخیصی‌ نیست‌، اما ممکن‌ می باشد‌ آزمایش‌ خون‌ یا سی‌تی‌ اسکن‌ برای‌ رد سایر بیماری‌ها انجام‌ گیرند. به‌ هنگام‌ بروز اولین‌ نشانه‌های‌ حمله‌ میگرنی‌؛ روی‌ سر خود یک‌ پارچه‌ سرد یا کیسه‌ یخ‌ بگذارید، یا به‌ صورت‌ خود آب‌ خنک‌ بزنید. ـ چندین‌ ساعت‌ در یک‌ اتاق‌ تاریک‌ و آرام‌ دراز بکشید. دو عدد بالش‌ در دو طرف‌ سر خود بگذارید تا سرتان‌ تکان‌ نخورد. در صورت‌ امکان‌ بخوابید. صدا ، نور و بوها (خصوصا بوی‌ ناشی‌ از آشپزی‌ و سیگار) را به‌ حداقل‌ برسانید و از مطالعه‌ خودداری‌ کنید. بیمار بایستی مدتی کوشش کند در یک اتاق خالی و تاریک دراز بکشد. مساله زمینه روانی قبلی میگرن امروزه مورد توجه می باشد در این صورت کمکهای روانپزشکی برای حل این معضلات می‌تواند کمک بزرگی به درمان میگرن کند.

داروها

هیچ‌ داروی‌ خاصی‌ نسبت‌ به‌ دیگر داروها ارجحیت‌ ندارد و اثر قطعی‌ از هیچ‌ کدام‌ از آنها مورد انتظار نیست‌. اولین راه معالجه جلوگیری از وقوع سردرد بوسیله تجویز روزانه دارویی حاوی ارگوتامین می باشد که باعث انقباض مویرگهای مغز می گردد. برای‌ تخفیف‌ علایم‌ میگرن‌ و پیشگیری‌ از بروز حملات‌، طیف‌ گسترده‌ای‌ از داروها موجود هستند.

ارگوتامین‌ها (همراه‌ با کافئین‌) به‌ صورت‌ خوراکی‌ ، شیاف ‌ یا استنشاقی‌

آسپیرین‌ ، استامینوفن‌ یا ایبوپروفن

ترکیب‌ استامینوفن‌ و کدئین‌

آنتی‌هیستامین‌ها برای‌ گشاد کردن‌ رگ‌ها

داروهای‌ ضد استفراغ‌ برای‌ کم‌ کردن‌ تهوع‌ و استفراغ‌

داروهای‌ تنگ‌کننده‌ رگها


دیدگاهتان را بنویسید