نکته مهم : برای بهره گیری از متن کامل پژوهش یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و پژوهش دانشگاهی در رشته های مختلف می باشد که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

5- كم خوني آپلاستيك: نوع نادري از كم خوني می باشد و زماني بروز مي‌كند كه بدن به اندازه كافي گلبول قرمز توليد نمي‌كند. از آنجا كه اين امر بر گلبول‌هاي سفيد نيز تاثير مي‌گذارد، از اين خطر بالاي بروز عفونت‌ها و خونريزي‌هاي غير قابل توقف مي‌گردد. اين حالت دلايل مختلفي دارد كه عبارتند از: الف – روش‌هاي درماني سرطان‌ها (پرتودرماني و شيمي درماني)

ب- قرار گرفتن در معرض مواد شيميايي سمي (مانند مواد مورد بهره گیری در برخي حشره‌كش‌ها، رنگ و پاك كننده‌ها و شوينده‌هاي خانگي)

پ ـ برخي داروها (مانند داروهاي مخصوص درمان روماتيسم مفصلي)

ت- بيماري‌هاي خود ايمني (مانند لوپوس)

ث – عفونت‌هاي ويروسي كه بر تراكم استخواني تاثير مي‌گذارد.

نوع درمان بستگي به ميزان حاد بودن كم خوني دارد. اين بيماري را مي‌توان با تعويض خون، مصرف دارو و يا پيوند مغز استخوان درمان كرد. كم خوني براي پيشرفت در بدن به گذر زمان احتياج دارد. در آغاز ممكن می باشد هيچ علايمي بروز نكند و يا علايم بيماري بسيار خفيف باشد، اما با پيشرفت بيماري مي‌توان شاهد علايمي زیرا خستگي، ضعف، عدم توانايي در كار و تحصيل، كاهش دماي بدن، پريدگي رنگ پوست، ضربان قلب سريع، كوتاهي تنفس‌ها، درد سينه، سرگيجه، تحريك پذيري، كرخي و سردي دست‌ها و پاها و سردرد بود. تشخيص اين بيماري با انجام يك آزمايش خون امكانپذير می باشد. در صورت مثبت بودن جواب آزمايش و ابتلا به كم خوني انجام آزمايشات ديگري نيز براي تشخيص نوع آن ضروري می باشد. انتخاب نوع درمان كم خوني بستگي به علت بروز آن دارد. براي مثال، نحوه درمان كم خوني گلبول‌هاي داسي شكل با نحوه درمان كم خوني ناشي از رژيم غذايي فاقد آهن يا فوليك اسيد متفاوت می باشد. از اين رو براي كشف بهترين روش معالجه بايد به متخصص مربوطه مراجعه كرد.

به روش‌هاي گوناگون مي‌توان مانع از بروز برخي انواع كم خوني گردید كه مجموعه‌اي از آنها در زير آمده می باشد؛

1- مصرف غذاهاي حاوي آهن زياد مانند گوشت قرمز، ماهي، مرغ، تخم‌مرغ، ميوه‌هاي خشك شده، عدس و لوبيا، سبزيجات سبز برگ پهن مانند اسفناج، كلم و يا غله‌هاي حاوي آهن غني شده.

2- مصرف مواد خوراكي كه جذب آهن را در بدن افزايش مي‌دهد مانند آب پرتغال، توت فرنگي، كلم و يا ساير ميوه‌ها و سبزيجات حاوي ويتامين C.

3- خودداري از نوشيدن قهوه و چاي همراه با وعده‌هاي غذايي چرا كه اين نوشيدني‌ها جذب آهن در بدن را دشوار مي‌كند.

4- كلسيم جذب آهن را مشكل مي‌كند لذا براي به كار گرفتن بهترين روش براي مصرف كلسيم به ميزان مناسب و كافي با پزشك متخصص بايد مشورت كرد.

5- اطمينان از مصرف كافي فوليك اسيد و ويتامين B-12 در رژيم غذايي

6- مشاوره با پزشك براي خوردن قرص‌هاي مكمل آهن چرا كه مصرف اين قرص بدون مشورت با فرد متخصص صحيح نيست. اين قرص‌ها در دو نوع فروس و فريك ارايه مي‌شوند. جذب فروس در بدن بهتر صورت مي‌گيرد اما اثرات جانبي مانند تهوع، استفراغ و اسهال در پي دارد با اين حال اين اثرات جانبي را مي‌توان با كمك برخي اقدامات كاهش داد، از آن جمله اينكه آغاز با نيمي از دوز تجويز شده شروع كرد و به تدريج آن را به دوز كامل رساند. قرص را در دوزهاي تقسيم شده مصرف كرد. قرص را همراه با غذا مصرف كرد و اگر نوعي از قرص آهن مشكلاتي ايجاد مي‌كند با متخصص مربوطه براي مصرف نوع ديگر مشورت كرد.

7- زناني كه باردار نبوده اما در سن بارداري قرار دارند بايد هر 5 تا 10 سال يكبار آزمايش كم خوني بدهند. اين امر حتي در شرايط سلامت بايد صورت گيرد. انجام اين آزمايش‌ها بايد از زمان نوجواني آغاز گردد.

8- همچنين زناني كه باردار نيستند و در سن بارداري قرار دارند در صورت داشتن علايمي زیرا عادت ماهانه شديد و طولاني، مصرف آهن كم و يا تشخيص قبلي ابتلا به كم خوني بايد هر سال آزمايش خون بدهند. اكثر افراد از طريق يك رژيم غذايي سالم و منظم مي‌توانند از غذاهاي سرشار از آهن بهره گیری كنند اما برخي افراد نمي‌تواند آهن كافي بدست آورند كه مهمترين اين افراد دختران نوجوان و زنان در سن بارداري هستند كه يا در هر عادت ماهانه خون زيادي را از دست مي‌دهند يا بيش از يك بچه دارند و يا از IUD بهره گیری مي‌كند.

كودكان نوپا و زنان باردار نيز در اين گروه هستند. اين افراد بايد به گونه دوره‌اي آزمايش كم خوني بدهند و در صورت فقر آهن حتما بايد با مشورت پزشك از مكمل‌هاي آهن بهره گیری كند كه نحوه درمان مشكل آنها بر عهده پزشك می باشد.

 

كم خونی وخیم ( كم خونی ناشی از كمبود ویتامین ب 12) عبارت‌ می باشد‌ از كم‌خونی‌ ناشی‌ از جذب‌ ناكافی‌ ویتامین‌ ب‌12 (كوبالامین‌). ویتامین‌ ب12 تنها در غذاهای‌ با منشای‌ حیوانی‌ پیدا نمود‌ می گردد، مثل‌ گوشت‌، ماهی‌، و لبنیات‌. این‌ نوع‌ كم‌خونی‌ اغلب‌ در افراد 60-50 ساله‌ روی‌ می‌دهد. علایم‌ كم‌خونی‌ وخیم‌ به‌ آهستگی‌ و به‌ گونه نامحسوس‌ ظاهر می شوند و ممكن‌ می باشد‌ بلافاصله‌ تشخیص‌ داده‌ نشوند.
علائم شایع
• ضعف‌، به‌ خصوص‌ در بازوها و پاها
• زبان‌ دردناك‌
• تهوع‌، بی‌اشتهایی‌، و كاهش‌ وزن‌

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

• خونریزی‌ از لثه‌ها
• كرختی‌ و احساس‌ سوزن‌ سوزن‌ شدن‌ در دست‌ها و پاها
• مشكل‌ در تعادل‌
• لب‌ها، زبان‌ و لثه‌های‌ رنگ‌ پریده‌
• زردی‌ چشم‌ها و پوست‌
افسردگی
• گیجی‌ و منگی‌، و زوال‌ عقل‌
• سردرد
• مشكل‌ در حافظه‌
• وزوز گوش‌
علل
فقدان‌ ماده‌ای‌ به‌ نام‌ «فاكتور داخلی‌» كه‌ جذب‌ ویتامین‌ ب‌12 را ممكن‌ می‌سازد. این‌ ماده‌ از مخاط‌ معده‌ ترشح‌ می گردد. علت‌ فقدان‌ «فاكتور داخلی‌» معلوم‌ نیست‌، اما امكان‌ دارد یك‌ نقص‌ ارثی‌ یا اختلال‌ خودایمنی‌ باشد.
كاهش‌ ترشح‌ اسید معده‌، به‌ خصوص‌ بعد از جراحی‌ معده‌، یا همراه‌ با فقدان‌ «فاكتور داخلی‌». اسید معده‌ نیز برای‌ جذب‌ ویتامین‌ ب‌12 ضروری‌ می باشد‌.
عوامل‌ افزایش‌دهنده‌ خطر
غذای‌ نامناسب‌، به‌ خصوص‌ رژیم‌ گیاهخواری‌ كه‌ ویتامین‌ ب‌12 را فراهم‌ نمی‌آورد و عدم‌ بهره گیری‌ از مكمل‌ ویتامین‌ ب‌12
در این‌ حالت‌ بیماری‌ تیرویید جراحی‌ معده‌، سرطان‌ معده‌، یا التهاب‌ معده‌ پرخوری‌ یا بی‌اشتهایی‌ عصبی‌ دیابت‌ شیرین‌ (مرض‌ قند) میكسِدِم‌ (یك‌ نوع‌ بیماری‌ تیرویید) سابقه‌ خانوادگی‌ این‌ نوع‌ كم‌خونی‌ سن‌ بالا عوامل‌ ژنتیكی‌. این‌ بیماری‌ در مردمان‌ اهل‌ شمال‌ اروپا شایع‌تر می باشد‌. در عوض‌ در سیاه‌پوستان‌ و آسیایی‌ها نادر می باشد‌.
پیشگیری‌
اگر جراحی‌ معده‌ شده‌اید یا التهاب‌ معده‌ دارید، بایستی مرتباً ویتامین‌ب‌12 تزریق‌ كنید.
عواقب‌ مورد انتظار
در حال‌ حاضر این‌ بیماری‌ غیرقابل‌ درمان‌ می باشد‌. اما با تزریق‌ منظم‌ ویتامین‌ ب‌12 علایم‌ را تا هر زمان‌ می‌توان‌ كنترل‌ نمود و عوارض‌ را بهبود بخشید. بعضی‌ از علایم‌ در عرض‌ چند روز پس‌ از شروع‌ درمان‌ ناپدید می شوند، در حالی‌ كه‌ این‌ زمان‌ برای‌ بعضی‌ علایم‌ دیگر ممكن‌ می باشد‌ چند ماه‌ باشد.
عوارض‌ احتمالی‌
• نارسایی‌ احتقانی‌ قلب‌
• دو بینی‌

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

• افزایش‌ استعداد ابتلا به‌ عفونت‌
• ناتوانی‌ جنسی‌ در مردان‌
درمان
• برای‌ تأیید بیماری‌ از آزمایشات‌ تشخیصی‌ مختلفی‌ می گردد: آزمایش‌ خون‌، آزمایش‌ شیلینگ‌ (جهت‌ مطالعه‌ جذب‌ ویتامین‌ ب12)، و گاهی‌ نمونه‌برداری‌ از مغز استخوان‌دستورات‌ درمانی‌ توصیه‌ شده‌ كه‌ شامل‌ درمان‌ ویتامین‌ ب‌12 نیز هست‌ را به‌ كار بندید.
• معمولاً ویتامین‌ ب‌12 تزریقی‌ تجویز می گردد. مقدار آن‌ بستگی‌ به‌ شدت‌ بیماری‌ دارد. دوز معمول‌ عبارت‌ می باشد‌ از یك‌ تزریق‌ در روز تا 7 روز، سپس‌ یك‌ تزریق‌ در هفته‌ برای‌ یك‌ ماه‌، و سپس‌ یك‌ تزریق‌ در ماه‌ برای‌ باقی‌ عمر
طریقه‌ تزریق‌ ویتامین‌ ب‌12 به‌ خود را یاد بگیرید، زیرا مكمل‌های‌ خوراكی‌ ناكافی‌ هستند. درمان‌ برای‌ باقی‌ عمر ضروری‌ می باشد‌. البته‌ توجه‌ داشته‌ باشید كه‌ با درمان‌ نیز توانایی‌ جذب‌ ویتامین‌ ب12 در شما طبیعی‌ نخواهد بود.
رژیم‌ غذایی‌
رژیم‌ خاصی‌ توصیه‌ نمی‌گردد. هم‌اكنون‌، گوشت‌ و جگر خام‌ كه‌ قبلاً توصیه‌ می‌شدند دیگر توصیه‌ نمی‌شوند.
امكان‌ دارد دریافت‌ مكمل‌ آهن‌ ضروری‌ باشد.
از هر پنج زن، یکی کم خون می باشد .

بنابر آخرین آمار چاپ گردیده، فقر آهن شایع ترین کمبود تغذیه ای در سراسر جهان (حتی در کشورهای پیشرفته) می باشد. از کم خونی فقر آهن حرف های زیادی شنیده اید، اما اجازه دهید تا این بار با چند خبر تازه آغاز کنیم .

کم خونی فقر آهن یک نفر از هر پنج نفر خانم را گرفتار می کند و در میان خانم های باردار، این رقم به یک نفر از هر دو نفر می رسد. به عبارت ساده تر نیمی ازافراد باردار، دچار کم خونی فقر آهن هستند.

 شایع ترین علت این نوع کم خونی در کودکان، کمبود آهن در رژیم غذایی می باشد.

مصرف ویتامین C موجب افزایش جذب آهن می گردد.

امروزه تشخیص و تعیین علت ایجاد کم خونی فقر آهن در فرد بیمار، یکی از پایه های اصلی درمان می باشد، زیرا که بدون مشخص شدن علت، بیماری تنها به صورت علامتی و برای کوتاه مدت درمان می گردد و به دنبال قطع درمان، دوباره کم خونی ظاهر می گردد. به خصوص در افراد مسن، تعیین نکردن علت بروز، ممکن می باشد به قیمت پنهان ماندن یک بدخیمی و پیشرفت بی صدای آن تمام گردد.

پیگیری بیمار پس از شروع درمان، یکی دیگر از بایستی ها در این بیماری می باشد. امروزه با شروع درمان به بیمار توضیح می دهند که انجام تست های آزمایشگاهی بعدی (به هر تعداد که نیاز باشد) الزامی می باشد. به این ترتیب، احتمال درمان ناکافی با رها کردن ادامه درمان، تا حدود زیادی از بین می رود. به همین دلیل امروزه به این توصیه ی مختصر از سوی تیم درمانی، اهمیت زیادی داده می گردد.
کم خونی فقر آهن

کم خونی فقر آهن زمانی رخ می دهد که آهن به مقدار کافی در بدن موجود نباشد. آهن ماده ای می باشد که بدن ما برای ساختن بخشی از گلبول های قرمز خون(هموگلوبین) به آن نیازمند می باشد. این بخش از گلبول های قرمز، وظیفه نقل و انتقال اکسیژن را از ریه ها به تمامی سلول ها و بافت های بدن بر عهده دارند.

   کم خونی فقر آهن شایع ترین نوع کم خونی می باشد و به همین دلیل اهمیت بسیار زیادی دارد، خصوصا که درمان آن ساده می باشد. اما درمان نشدن این اختلال عوارض زیادی را در بر دارد.

چه کسانی و چرا؟

این اختلال در میان خانم ها به گونه قابل توجهی شایع تر از آقایان می باشد. حدود 20 درصد از خانم ها در کشورهای غربی به این بیماری مبتلا هستند، در حالی که این رقم در آقایان 3 درصد می باشد.

در بین خانم ها، افراد باردار در معرض خطر بیشتری هستند که علت آن، افزایش نیاز به آهن جهت برطرف کردن نیازهای جنین برای رشد می باشد. مقدار نیاز در خانم های باردار طی سه ماهه دوم و سوم بارداری به حدی افزایش می یابد که یا بایستی غذاهای مصرفی آنها محتوی آهن زیادی باشد یا قرص آهن مصرف کنند.

   شیرخواران، کودکان و نوجوانان به علت رشد سریع و مصرف ناکافی از غذاهای حاوی آهن، در معرض خطر کمبود آهن در بدن هستند.


دیدگاهتان را بنویسید