با عنوان : مدلسازی و شبیه سازی راکتور دوغابی سنتز فیشر – تروپش جهت تولید سوخت های سنتزی

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصيلات تکميلی

”M.SC” پايان نامه برای دريافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی شيمی – مهندسی شيمی

عنوان:

مدلسازی و شبيه سازی راکتور دوغابی سنتز فيشر – تروپش جهت توليد سوختهای سنتزی

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه : (ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

چكيده:

به گونه كلي تكنولوژي تبديل گاز به مايع (GTL) تبديل شيميايي گاز طبيعي به سوخت مايع قابل حمل و نقل از قبيل متانول يا سوختهاي ميعاني نوع پالايش نفت متداول را در پي دارد. جديدترين ترم GTL كه به صورت خيلي ضعيف كاربردي شده می باشد براي روشهاي تبديل فيزيكي از قبيل گاز طبيعي مايع شده (LNG) و همچنين روشهاي تبديل شيميايي كه توليد محصولاتي از قبيل دي متيل اتر (DME) كه ممكن می باشد در شرايط محيطي بصورت مايع نباشند را توليد مي كنند.

در اين پايان نامه توجه ما بيشتر بر روي تكنولوژي هاي GTL برمبناي توليد سوخت ديزل توسط سنتز فيشر- تروپش مي باشد. از انجايي كه ظرفيت نفت خام قابل بهره گیری براي پالايشگاهها روبه تنزل و ذخاير گاز طبيعي رها شده در حال افزايش مي باشد از اينرو اتصال گرايشهاي واگرا محركي جهت جستجو براي كارآيي بيشتر فرآيندهاي جديد توليد GTL كه به گونه كلي بوسيله هزينه هاي سرمايه گذاري بالا و كم بودن بازده حرارتي مطلوب محدود شده اند مي باشد. فعاليت براي توسعه متمركز و پيشنهاد تكنولوژي هاي جديد GTL به مبنای FTS براي بهبودي وضعيت اقتصادي توليد چنين فراوردهايي نسبت به عمليات متداول پالايش نفت بيان مي گردد.

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

سنتز فيشر- تروپش فرآيند تبديل کاتاليستی گاز سنتزبه فرآيندهای هيدروکربنی می باشد که بسته به نوع کاتاليست مورد بهره گیری گستره متنوعی از هيدروکربنها را شامل خواهد گردید.

در اين پايان نامه، مدلسازی تبديل گاز سنتز به سوختهای سنتزی در يک راکتور کاتاليستی دوغابی Slurry و شبيه سازی آن توسط برنامه ای تهيه شده در محيط Matlab مطالعه خواهد گردید. بدين مقصود مجموعه معادلات پيوستگی، حرارت، غلظت و سينتيک واکنش با بهره گیری از روش عددی حل می گردد.در پايان نتايج محاسبات شامل تغييرات درصد تبديل، توزيع محصولات، توزيع دما و غلظت در طول راکتور ارائه می گردد.

مقدمه:

درحال حاضر، جهان شاهد گسترش روزافزون بهره گیری از گاز طبيعي می باشد. بيشتر اين پيشرفت در كاربردهاي سوختي مي باشد. عوامل مختلفي در اين امر موثرند كه عبارتند از:

1- محدوديتها و مسايل زيست محيطي، صنايع را ناگزير از مواد خام تميزتر مي كند.

2- رو به زوال رفتن منابع و ذخاير نفتي ؛ با در نظر گرفتن الگوي مصرف فعلي انرژي، منابع نفتي خاورميانه تا كمتر از ۵۰ سال ديگر جوابگوي نياز انرژي خواهد بود . تا سال ۲۰۰۰ ميلادي، ميزان بهره برداري از ذخاير نفتي در خاورميانه، ساليانه ۲% افزايش مي يافت؛ ولي از اين تاريخ به بعد ، صادرات نفت خام رو به كاهش نهاد كه پيش بيني هاي انجام شده حاكي از آن می باشد كه صادرات نفت در حدود سالهاي ۲۰۱۰ متوقف خواهد گردید.

3- در بهره برداري كامل از يك ميدان نفتي، مقدار بسيار زيادي گاز طبيعي استحصال مي گردد كه يكي از منابع عمده آن به شمار مي رود.

4- گاز طبيعي منبعي ارزان قيمت براي كربن محسوب مي گردد. در حال حاضر هزينه تمام شده هر پاوند كربن كه از گاز طبيعي بدست مي آيد، در حدود 0/04 دلار می باشد كه در مقايسه با كربن بدست آمده از نفت خام كه هزينه تمام شده آن در حدود 0/1 – 0/08 دلار می باشد، ارزانتر مي باشد.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

5- كشور ايران، با داشتن بيش از ۱۵ درصد ذخاير گاز طبيعي جهان يكي از غني ترين كشورها در اين زمينه مي باشد كه ارائه راهكارهاي مناسب و با صرفه جهت بهره گیری از اين منابع بسيار حياتي وجدي بنظر مي رسد.

در جهان منابع و ذخاير گازي فراواني هست. كارايي بسيار پايين در زمينه ي حمل ونقل گاز باعث مي گردد تا اين فرآورده با ارزش توسط مشعلها در سر چاها و يا در پالايشگاهها سوزانده گردد.

تعداد صفحه : 147

قیمت : شش هزار تومان

 

***

—-

پشتیبانی سایت :        ———-        serderehi@gmail.com